Czy koszty wytworzenia i przesyłu ciepła poniesione przez Spółkę 'Z' w 2004 r. należy rozliczać (...)

Czy koszty wytworzenia i przesyłu ciepła poniesione przez Spółkę 'Z' w 2004 r. należy rozliczać wskaźnikiem do sprzedaży energii stanowiącej dla celów podatkowych przychód w 2004 r. i 2005 r. ?

Odpowiadając na pismo L.dz./659/2004 z dnia 24.11.2004 r. w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Starachowicach działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) wyjaśnia:

Stosownie do przepisów art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami) za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, powyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Porady prawne

Przepisem art. 1 pkt 7 lit. d ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957) wprowadzono, z mocą obowiązującą od 01.01.2004 r., zmianę do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych poprzez dodanie w art. 12 ustępu 3d.

W w/w ustępie sprecyzowano datę uzyskania przychodu z tyt. świadczenia usług określonych w tym przepisie. I tak w przypadku rozliczeń z tytułu:
1) dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego,
2) świadczenia usług telekomunikacyjnych, radiokomunikacyjnych, z wyjątkiem usług opłacanych za pomocą żetonów (monet) lub kart, w tym telefonicznych,
3) usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów
- za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.

Jak z powyższego przepisu wynika momentem uzyskania przychodu do opodatkowania z tytułu dostaw energii cieplnej jest data terminu płatności wynikająca z faktury, a jeśli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.

Zatem, jeśli w fakturach z tyt. dostaw energii cieplnej wystawionych w grudniu 2004 r. wyznaczono termin płatności na styczeń 2005 r., to przychód należny w Spółce, w rozumieniu art. 12 ust. 3 ustawy podatkowej powstanie też w miesiącu styczniu 2005 r. Powyższy przepis ma zastosowanie do dochodów uzyskanych (strat poniesionych) od 01.01.2004 r.

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zgodnie z tym przepisem do kosztów uzyskania przychodów zalicza się koszty bezpośrednie, pośrednie oraz koszty związane z funkcjonowaniem firmy, faktycznie poniesione w danym roku podatkowym (z chwilą ich poniesienia), które da się związać z przychodami tego roku - z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ustawy.

Zgodnie zaś z art. 15 ust. 4 w/w ustawy koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącane także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone, co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba, że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Przepis ten stanowi, iż ustalając koszty uzyskania przychodów należy mieć na uwadze, iż kosztami uzyskania przychodów są te koszty, które dotyczą przychodów tego roku, to znaczy:
- koszty poniesione w danym roku i wiążące się z przychodami tego roku,
- koszty poniesione w latach poprzednich, lecz dotyczące przychodów danego roku (tj. poniesione ?z góry?),
- koszty (ściśle określone, co do rodzaju i kwoty), które zostały zarachowane, chociaż ich faktycznie jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku.

O ile więc jest to możliwe i da się powiązać koszt z przychodem, to koszty poniesione w ciągu roku podatkowego (bez względu na miesiąc, w którym zostały poniesione) powinny być przyporządkowane do roku, w którym wystąpił przychód.

Jedynie koszty poniesione w celu uzyskania przychodu, których nie można przyporządkować do konkretnego przychodu, zgodnie z art. 15 ust. 4 in fine mogą być rozliczone w roku ich poniesienia.

W związku z powyższym, do kosztów uzyskania przychodów miesiąca grudnia 2004 r. należy zaliczyć wszystkie koszty poniesione w tym miesiącu, o ile nie można ich w sposób bezpośredni przypisać do przychodów uzyskanych w miesiącu styczniu 2005 r.

Wymienione unormowania mają zastosowanie również przy ustalaniu zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy od osób prawnych. Jednakże w przypadku rozliczania się przez ?Z? Sp. z o. o. w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w sposób określony w art. 25 ust. 6 w/w ustawy, tj. w formie uproszczonej, opisany wyżej tok postępowania znajdzie odzwierciedlenie w momencie składania przez Spółkę zeznania podatkowego CIT-8 za 2004 r. Zdarzenia gospodarcze zachodzące w Spółce w trakcie 2004 r. pozostają bowiem do końca obecnego roku podatkowego bez wpływu na wysokość wpłacanych do urzędu skarbowego zaliczek na podatek.

Wobec powyższego nieprawidłowym jest zastosowany przez Spółkę sposób rozliczania kosztów poniesionych w grudniu na miesiące grudzień 2004 r. i styczeń 2005 r. metodą wskaźnikową.

Powołane przez Spółkę w zapytaniu przepisy art. 15 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie mają tu bowiem zastosowania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika