1. Czy jest możliwe powierzenie przez burmistrza (wójta) gminy zadań z zakresu dowożenia dzieci do (...)

1. Czy jest możliwe powierzenie przez burmistrza (wójta) gminy zadań z zakresu dowożenia dzieci do szkoły i opieki podczas dojazdu dla stowarzyszenia w formie innej niż otwarty konkurs ofert?
2. Czy dotacja udzielona na sfinansowanie, tj. pokrycie kosztów związanych z dojazdem dzieci do placówki, winna być zaliczona do przychodu i czy stowarzyszenie musi odprowadzić podatek dochodowy od osób prawnych?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie, w odpowiedzi na pismo z dnia 26.11.2004 r. przekazane wg właściwości miejscowej do tut. organu podatkowego przez Ministerstwo Finansów za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie, uzupełnione na wezwanie tut. organu podatkowego, w sprawie zapytania:

  1. czy jest możliwe powierzenie przez burmistrza (wójta) gminy zadań z zakresu dowożenia dzieci do szkoły i opieki podczas dojazdu dla stowarzyszenia w formie innej niż otwarty konkurs ofert,
  2. czy dotacja udzielona na sfinansowanie, tj. pokrycie kosztów związanych z dojazdem dzieci do placówki, winna być zaliczona do przychodu i czy stowarzyszenie musi odprowadzić podatek dochodowy od osób prawnych,

informuje:

Porady prawne

Zgodnie z zapisem art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego stosownie do swojej właściwości miejscowej ma obowiązek na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie, kierując się zapisem art. 15 i art. 16 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa, informujących o obowiązku przestrzegania z urzędu swojej właściwości rzeczowej i miejscowej, uwzględniając, iż przedmiot pierwszego pytania, tj. czy jest możliwe powierzenie przez burmistrza (wójta) gminy zadań z zakresu dowożenia dzieci do szkoły i opieki podczas dojazdu dla stowarzyszenia w formie innej niż otwarty konkurs ofert, nie dotyczy przepisów prawa podatkowego, informuje, iż brak jest podstaw do udzielenia pisemnej informacji w powyższym zakresie przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Krośnie.

Wobec powyższego stosownie do swojej właściwości miejscowej i rzeczowej w przedmiocie zapytania drugiego - czy dotacja udzielona na sfinansowanie, tj. pokrycie kosztów związanych z dojazdem dzieci do placówki jest opodatkowana i czy stowarzyszenie musi odprowadzić podatek dochodowy od osób prawnych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie, kierując się zapisem art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

W ww. piśmie przedstawiając stan faktyczny P. poinformowało, iż prowadzi cztery placówki w tym ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczy. Ośrodek niniejszy został powołany dla dzieci w wieku od 3 do 25 lat z upośledzeniem głębokim oraz umiarkowanym i znacznym ze sprzężonymi niepełnosprawnościami. Dzieci w niniejszej placówce korzystają z rehabilitacji, różnych form terapii oraz realizują obowiązek szkolny. Jednocześnie stowarzyszenie poinformowało, iż jest organizacją niedochodową prowadzącą działalność statutową. W ramach zadań statutowych stowarzyszenie ma za zadanie między innymi transport ww. osób w miarę potrzeb i możliwości celem rehabilitacji i realizacji obowiązku szkolnego (§ 4 pkt 13 statutu). Biorąc powyższe pod uwagę stowarzyszenie uważa, iż dotacja udzielona przez gminę na dowóz dzieci do placówki (będąca formą pokrycia kosztów dojazdu) nie powinna być zaliczona do przychodu, a tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Uwzględniając zapisy ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 zm.) oraz przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie w przedmiocie powyższego zapytania informuje:

Zgodnie z zapisem art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku dochodowego są dochody podatników, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-dydaktyczna, oświatowa w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego ? w części przeznaczonej na te cele. Zgodnie z powyższym w celu skorzystania ze zwolnienia zawartego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy podatnik musi spełniać dwa warunki:

  1. jego celem statutowym musi być działalność wymieniona w tym przepisie,
  2. uzyskane dochody muszą być przeznaczony na ten cel.

Ustawodawca w art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym zawarł zapis, iż zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochód na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i ? bez względu na termin ? wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodu.

Otrzymane dotacje zgodnie z zapisem art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych stanowią przychód, gdyż do przychodów zgodnie z ww. zapisem zalicza się w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym różnice kursowe. Należy jednak zauważyć, iż zgodnie z zapisem art. 17 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ? otrzymane dotacje z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach są wolne od podatku dochodowego. Natomiast zgodnie z zapisem art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy, wydatki sfinansowane z otrzymanej dotacji nie stanowią kosztów uzyskania przychodu.

Z postanowień statutu stowarzyszenia wynika, że do zadań ośrodka rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczego należy między innymi także transport dzieci w miarę potrzeb i możliwości (§ 4 pkt 13 statutu). Realizacja tego celu odbywa się w ramach prowadzonej działalności statutowej, tj. działalności oświatowej, wychowawczej i rehabilitacyjnej na rzecz dzieci niepełnosprawnych. W związku z powyższym zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych będą podlegały dochody uzyskane z powyższego tytułu. W myśl natomiast przepisów art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych niektórych wydatków poniesionych przez podatników nie uważa się za koszty uzyskania przychów, w związku z czym mogą powstać różnice pomiędzy dochodem podatkowym a zyskiem bilansowym. Ujęte bowiem w księgach rachunkowych wydatki i koszty nieuznane w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych za koszt uzyskania przychodów wpływają na zwiększenie dochodu podatkowego. Jeżeli jednak wydatki (koszty) wiążą się bezpośrednio z realizacją celów statutowych lub celów określonych w przepisach, które stanowią pozytywną przesłankę zwolnienia, to równowartość dochodu odpowiadająca tym wydatkom (kosztom) będzie wolna od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Uwzględniając powyższe, stanowisko stowarzyszenia, iż otrzymane dotacje stanowiące zwrot poniesionych kosztów nie powinny być zaliczone do przychodów w rozumieniu podatku dochodowego od osób prawnych jest błędne.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika