Czy w związku z wystawieniem w 2004 r. faktur korygujących wysokośc czynszu za lata 2001-2002 można (...)

Czy w związku z wystawieniem w 2004 r. faktur korygujących wysokośc czynszu za lata 2001-2002 można obniżyć w bieżącym roku przychody wykazane w delaracji CIT o kwotę netto wynikającą ze skorygowanych fatur?

Urząd Skarbowy Kraków?Nowa Huta
Stan faktyczny opisany przez podatnika:
Spółka wnosi o udzielenie pisemnej informacji w zakresie przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z wystawieniem w roku 2004 faktur korygujących dotyczących czynszu za lata 2001-2002 i obniżenia przychodu w bieżącym roku o kwotę netto wynikająca z korekt faktur.

Odpowiadając na wniesione zapytanie z dnia 20.05.04 r. (data wpływu do Urzędu 24.05.04 r.) w sprawie interpretacji przepisów w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków?Nowa Huta mając na uwadze art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
Jednym z podstawowych zagadnień z zakresu podatku dochodowego jest przychód. Podstawowymi przychodami dla celów podatkowych są otrzymane pieniądze, wartości pieniężne oraz świadczenia, które podatnik otrzymał lub które postawiono mu do dyspozycji. I tak do końca 2002 r. przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54 ze zm.) stanowiły, iż za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane ? po myśli art. 12 ust. 3. W tym przypadku dla Spółki przychód należny, to ten który wynikał z umowy najmu. W opisanym przypadku Spółka wystawiła faktury z których wynikał przychód nienależny i niezgodny z umową najmu z tytułu usług ciągłych, ponieważ nowe warunki nie zostały przyjęte przez najemcę, co zostało potwierdzone przez Sąd w wydanym orzeczeniu.
W związku z powyższym, winny być dokonane korekty zeznań za lata 2001-2002 poprzez dokonanie zmniejszenia przychodów, a więc ustalenia prawidłowych wysokości przychodów z działalności dla celów podatkowych.
W nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca w art. 1 pkt 6 lit. c ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. (Dz. U. z 2002 r. Nr 141 poz. 1175) zmienił zapis art. 12 ust. 3c i nowe brzmienie tegoż artykułu to: za przychody z tytułu umów najmu, dzierżawcy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze uważa się przychody należne określone na dzień, w którym należności wynikające z tych umów stają się wymagalne.

Porady prawne

Reasumując, w omawianym przypadku przychód dla celów podatkowych powstaje w okresach przyjętych przez strony w umowie najmu, wynikające z zawartej umowy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika