Przedmiotem zapytania podatnika jest kwestia ustalenia, czy wydatki związane z wynajęciem mieszkania (...)

Przedmiotem zapytania podatnika jest kwestia ustalenia, czy wydatki związane z wynajęciem mieszkania dla pracowników Spółki wypełniających swoje obowiązki poza miejscem stałego zamieszkania należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), -

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sosnowcu stwierdza, że stanowisko

'XYZ' Sp. z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 26.09.2006 r. (wpływ 02.10.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zasadności zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z wynajęciem mieszkania dla pracowników Spółki.

Porady prawne

- jest prawidłowe -

W dniu 02.10.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z uwagi na braki formalne pismem z dnia 25.10.2006 r. Znak: PDP III/423-32/06 wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia ww. wniosku tj. złożenia oświadczenia w zakresie: czy w przedmiotowej sprawie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym oraz uiszczenia opłaty skarbowej w kwocie 5,00 zł. od wniesionego podania - stosownie do art. 1 ust. 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (j.t. Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 z późn. zm.).

Wezwanie doręczono w dniu 27.10.2006 r. - pismem z dnia 27.10.2006 r. (wpływ do tut. urzędu - 02.11.2006 r.) Spółka uzupełniła wniosek w żądanym zakresie.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 w/cyt. ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca posiada na terytorium Polski sieć sklepów, do pracy w których oddelegowuje pracowników zamieszkałych poza miejscem położenia tych sklepów. W takich sytuacjach spółka wynajmuje mieszkania dla pracowników i ponosi koszty z tym związane. Jako przykład wymieniono we wniosku wynajmowanie za kwotę 600,00 zł. miesięcznie mieszkania w Gdańsku dla oddelegowanych tam dwóch pracowników zamieszkałych w innym województwie.

Przedmiotem zapytania podatnika jest kwestia ustalenia, czy wydatki związane z wynajęciem mieszkania dla pracowników Spółki wypełniających swoje obowiązki poza miejscem stałego zamieszkania należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Zdaniem podatnika w opisanej sytuacji wydatki te stanową koszty uzyskania przychodów Spółki.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska, tut. Organ stwierdza co następuje:

Zgodnie z art.15 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W związku z tym, należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, które nie zostały wyłączone z kosztów na podstawie art.16 ust.1 ww. ustawy.

Jak wynika z powyższego, warunkiem zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest istnienie związku danego wydatku z przychodami podatnika. W takim ujęciu kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim. Ciężar dowodu - co do wskazania, że poniesiony wydatek ma lub może mieć wpływ na uzyskany przychód - spoczywa na podatniku. Również o celowości ponoszenia wydatków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą.

Pracownik przyczynia się do uzyskiwania przychodów w firmie, w której jest zatrudniony. Jednocześnie należy zauważyć, iż pozyskanie pracownika przez firmę może wiązać się z koniecznością spełnienia określonych świadczeń (np. w umowie o pracę zapewniono pracownikowi zakwaterowanie). Zatem koszty związane z opłatami za wynajęte dla pracownika mieszkanie można zaliczyć do kosztów podatkowych jako związane z osiąganiem przychodów.

W związku z powyższym, - poniesione przez Spółkę wydatki na wynajem lokali mieszkalnych w tych miejscowościach, w których pracownicy wypełniają swoje obowiązki wynikające z umowy o pracę, stanowić będą koszty uzyskania przychodów - w myśl art. 15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie należy podkreślić, że to na podatniku ciąży obowiązek odpowiedniego udokumentowania przedmiotowych wydatków oraz wykazania, że wydatek ten jest uzasadniony z punktu widzenia prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej.

Mając na uwadze aktualny stan prawny oraz faktyczny przedstawiony przez podatnika tut. organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko Spółki w kwestii zasadności zaliczenia wydatków dot. wynajmu mieszkań dla pracowników do kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków podatnika.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika