Dotyczy zastosowania kursu przy rozliczaniu zagranicznych delegacji służbowych.

Dotyczy zastosowania kursu przy rozliczaniu zagranicznych delegacji służbowych.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tj. Dz. U. Nr 8 z 2005 r. poz. 60 ) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że stanowisko Fabryki ?Wiertła Baildon? Sp. z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 12.10.2005 r. który wpłynął w dniu 13.10.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie stosowania kursu przy rozliczaniu delegacji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, Spółka po zakończonej delegacji pracownika dokonuje rozliczenia jej kosztów przyjmując średni kurs NBP z dnia rozliczenia zaliczki. Tak rozliczone koszty stanowią koszty uzyskania przychodów co Spółka uznaje za prawidłowe.

Tut. organ zgadza się ze stanowiskiem podatnika i uzasadnia to następująco.

Stosownie do przepisów art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. Nr 54 z 2000 r. poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu.

Na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 121 z 1994 r. poz. 591 ze zm.) w art. 30 ust. 2 pkt. 2 określono, że operacje gospodarcze poza operacjami sprzedaży lub kupna walut oraz operacjami zapłaty należności lub zobowiązań ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia po kursie średnim ustalonym dla danej waluty przez NBP. Ponadto w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. ( Dz. U. Nr 236 z 2002 r. poz. 1991 z póź. zm. ), które reguluje ustalenie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju określono, że rozliczenie kosztów podróży jest dokonywane w terminie 14 dni od zakończenia podróży, co sugeruje, że rozliczenie delegacji zagranicznej można potraktować jako operację gospodarczą dokonaną w dniu rozliczenia tej zaliczki. Biorąc pod uwagę powyższe oraz fakt, że ustawodawca nie określił, który konkretnie moment uznaje się za dzień przeprowadzenia operacji gospodarczych w przypadku rozliczenia kosztów delegacji zagranicznej Jednostka może przyjąć, że jest nim dzień rozliczenia zaliczki i wg tego dnia zakwalifikować koszty delegacji do kosztów uzyskania przychodów o ile spełniają warunki wymienione w art. 15 ust. 1 i nie są wymienione w art. 16 ust. 1 tej samej ustawy.Tak więc stanowisko Spółki przedstawione we wniosku uznaje się za prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika