Jednostka pyta jaki jest okres stosowania przepisów prawa podatkowego w przypadku spółki z ograniczoną (...)

Jednostka pyta jaki jest okres stosowania przepisów prawa podatkowego w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzącą niepubliczną ponadgimnazjalną szkołę policealną dla młodzieży o uprawnieniach szkoły publicznej i działającej na podstawie ustawy o systemie oświaty?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Kraków działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.11.2006 r.(uzupełnienie z dnia 01.02.2007 r.) Spółki z o.o. ?...',w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie określenia dochodu podatkowego ze sprzedaży wniesionych do Spółki aportem gruntów stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę z o.o. ?...' z siedzibą w ..., Rynek ..., wynika ,iż spółka została utworzona w 2005 r. przez władze Miasta i Gminy ..., Uchwałą Rady Miejskiej w .... Gmina jest jedynym wspólnikiem Spółki posiadającym 100 % udziałów. Dla utworzenia Spółki ,Gmina wniosła kapitał początkowy w postaci gotówki w kwocie 50.000,00 zł oraz w formie aportu, który stanowią gruty o wartości 5.306.900,00 zł. Gmina jako jedyny wspólnik spółki objęła 53569 udziałów (każdy po 100,00 zł). Na podstawie umowy spółki (akt założycielski) wartość objętych przez wspólnika udziałów jest równa wartości zaewidencjonowanych w spółce gruntów (5.306.900,00 zł) oraz gotówki (50.000,00 zł).

Porady prawne

Przedmiotem działalności Spółki jest obrót oraz przygotowanie całokształtu spraw związanych z obrotem nieruchomościami przeznaczonymi pod tzw. strefę gospodarczą oraz nabywanie nieruchomości od osób fizycznych lub prawnych z przeznaczeniem na urządzanie terenów, które będzie można zaoferować przyszłym inwestorom. Z uwagi na specyfikę Spółki oraz fakt,iż wniesione do niej grunty są przeznaczone do dalszej odsprzedaży, zostały one zakwalifikowane jako towary.

W dniu 27.11.2006 r. (uzupełnienie z dnia 01.02.2007 r.) - ?...? Spółka z o.o. złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, czy dochodem podatkowym ze sprzedaży wniesionych do Spółki aportem gruntów będzie różnica pomiędzy uzyskana ze sprzedaży ceną a wartością księgową gruntu.

Spółka stoi na stanowisku, iż zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej , przyjmuje się wartość ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia, nie wyższą od ich wartości rynkowej. Z uwagi na powyższe, zdaniem Spółki,dochodem podatkowym ze sprzedaży części gruntu otrzymanego przez podatnika w formie aportu ,będzie różnica pomiędzy uzyskaną ceną,a wartością księgową sprzedanej części gruntu. Wartość sprzedanego gruntu winna być obliczona w proporcji powierzchni sprzedanej działki do całej powierzchni gruntu wniesionego aportem.

Tutejszy Organ podatkowy w odpowiedzi na postawione zapytanie i przedstawiony stan faktyczny wyjaśnia co następuje:

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.),przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majaikowych,z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Z kolei zgodnie z art. 15 ust. 1, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Na mocy art. 16 ust. 1 pkt. 1 lit.a cytowanej, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, wydatki te, bez względu na czas ich poniesienia,są jednak kosztem uzyskania przychodów, w przypadku ich odpłatnego zbycia.

Stosownie do zapisu art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. tejże ustawy, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów,z jakich dochód ten został osiągnięty (...). Dochodem, z zastrzeżeniem art. 10 i 11. jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest strata.

W świetle w/w przepisów, dochodem z tytułu odpłatnego zbycia gruntu jest przychód uzyskany ze sprzedaży gruntu (wniesionego uprzednio do Spółki w formie aportu), pomniejszony o kosztu uzyskania przychodu, które stanowią wartość nominalną wydanych udziałów, odpowiadającą tej części gruntów, które będą sprzedane.
Wobec powyższego uznaje się stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Krakowie, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika