Jednostka pyta jaka jest data uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości?

Jednostka pyta jaka jest data uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dn. 23.02.2007 r., (data wpływu do tut. Urzędu 23.02.2007 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Jednostka we wniosku przedstawia, że zamierza sprzedać nieruchomość składającą się z działek ewidencyjnych ... .

Porady prawne

Do sprzedaży nieruchomości dojdzie według następującego harmonogramu: 1 marca 2007 spółka zawrze umowę zobowiązującą do sprzedaży nieruchomości. Przy zawarciu umowy nabywca uiści tytułem zaliczki 20 % ceny sprzedaży. Następnie w razie nieskorzystania z prawa pierwokupu nieruchomości przez Agencję Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa dojdzie do zawarcia umowy przyrzeczonej. Bezpośrednio przed zawarciem umowy przenoszącej własność nieruchomości nabywca uiści tytułem zaliczki 30 % ceny sprzedaży. Orientacyjnie jako datę podpisania umowy przenoszącej własność dojdzie 3 kwietnia 2007 r. Do zapłaty pozostałej części sprzedaży tj. 50 % ceny dojdzie 30 czerwca 2007 r., a do wydania przedmiotu umowy dojdzie dwa dni po uznaniu rachunku sprzedającej Spółki.

Wnioskodawca pyta czy za datę uzyskania przychodu z tytułu 50 % ceny sprzedaży w dniu 30 czerwca 2007 roku uważa się:
-dzień 30 czerwca 2007 tj., dzień otrzymania 50 % tytułem ceny sprzedaży, czy też,
-dzień podpisania umowy przenoszącej własność tj. orientacyjnie dzień 3 kwietnia 2007 roku?

Zdaniem Jednostki zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

W ocenie podatnika przychód z tytułu zapłaty 50 % ceny sprzedaży powstanie w momencie otrzymania tej należności czyli w dniu 30 czerwca 2007 r.

W myśl przepisu art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) za przychody z związane działalnością gospodarczą i działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby jeszcze nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Natomiast data powstania przychodu została określona w ust. 3a, zgodnie z którym datą powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3 jest dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
-wystawienia faktury,
-uregulowania należności,

Moment przeniesienia własności nieruchomości został określony w art. 155 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r.

Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) a art. 158 określa wyraźnie formę czynności prawnej. Stosownie do powołanego wyżej art. 158 KC umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Przy sprzedaży nieruchomości, sprzedaż uważa się za dokonaną z datą zawarcia umowy notarialnej, na mocy której dochodzi do przeniesienia własności przedmiotu umowy.

W świetle powyższego, w sprawie dotyczącej Spółki, przeniesienie (zbycie) prawa własności nieruchomości nastąpi w dacie podpisania aktu notarialnego. Pod tą datą powstanie także przychód ? należność ze sprzedaży z tytułu otrzymania 50% ceny sprzedaży nieruchomości.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika