Czy gmina na gruncie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (...)

Czy gmina na gruncie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ma możliwość, poprzez zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów, odzyskania naliczonego podatku od towarów i usług w związku z realizacją inwestycji ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 , poz. 60 ze zm. ), po rozpatrzeniu wniosku w sprawie o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza , że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W pismie z dnia 09.05.2006 roku Burmistrz Gminy C zwrócił się o udzielenie interpretacji , czy Gmina C posiada możliwość odzyskania na gruncie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54 , poz. 654 ze zm. ) poprzez zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów naliczonego podatku od towarów i usług w związku z realizacją inwestycji pod nazwą 'Rozbudowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego w miejscowości C' Inwestycja będzie wykonywana w celu realizacji przez Gminę C jej zadań własnych w zakresie zaspokajania potrzeb mieszkańców i turystów. Kompleksy sportowo-rekreacyjne będą udostępniane bez pobierania opłat.

Porady prawne

Zdaniem Burmistrza, Gmina C nie ma możliwości odzyskania podatku od towarów i usług związanego z ponoszonymi wydatkami na realizację opisanej inwestycji w oparciu o przepisy w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Gmina będąc jednostką samorządu terytorialnego, korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie dochodów określonych w przepisach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 6 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem gmina, która jest podmiotowo zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych, nie ma możliwości zastosowania przepisu art. 16 ust. 1 pkt 46 w.w. ustawy , zgodnie z którym podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mogą zaliczać do kosztów uzyskania przychodów podatek naliczony w tej części , w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług.

Oznacza to , iż Gmina C nie ma możliwości odzyskania podatku od towarów i usług związanego z opisanym w piśmie przedsięwzięciem w systemie podatku dochodowego od osób prawnych.
Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji .

Powyższa interpretacja:
-zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę -stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla wnioskodawcy , wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem tut. organu podatkowego, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika