Czy otrzymana refundacja korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w podatku dochodowym od osób prawnych (...)

Czy otrzymana refundacja korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w podatku dochodowym od osób prawnych na podstawie art.17 ust.1 pkt 21? Jeżeli tak, to w jaki sposób wykazać ten przychód w deklaracji CIT-8? (Spółka w ciągu roku podatkowego wpłaca zaliczki uproszczone na podstawie art.25 ust.6 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych.).

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa / Dz.U. z 2005r. Nr8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku(...)z dnia(...).,uzupełnionego pismem z dnia (...) i (...) (data wpływu ...),o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie zwolnienia przedmiotowego z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych otrzymanej z Powiatowego Urzędu Pracy refundacji na pokrycie kosztów wyposażenia stanowisk pracy w środki trwałe podlegające amortyzacji, oraz sposobu wykazania otrzymanego z tego tytułu przychodu w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych: CIT-8 stwierdzam, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

  • Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę:

Przedsiębiorstwo ... (...) otrzymało w ramach umowy z Powiatowym Urzędem Pracy refundację kosztów wyposażenia stanowisk pracy dla skierowanych bezrobotnych na podstawie art. 46 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm.).Refundacji podlegają wydatki związane z zakupem środków trwałych w wartości brutto (łącznie z podatkiem VAT), które podlegają odpisom amortyzacyjnym .

  • Pytanie Wnioskodawcy:

Czy otrzymana refundacja korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w podatku dochodowym od osób prawnych na podstawie art.17 ust.1 pkt 21? Jeżeli tak, to w jaki sposób wykazać ten przychód w deklaracji CIT-8? (Spółka w ciągu roku podatkowego wpłaca zaliczki uproszczone na podstawie art.25 ust.6 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych.).

  • Stanowisko Wnioskodawcy:

Otrzymany zwrot wydatków związany z zakupem środków trwałych służących sprzedaży opodatkowanej korzysta ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art.17 ust.1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Od zakupionych środków trwałych dokonywane są odpisy amortyzacyjne, które nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodu. Przychód należy wykazać w deklaracji CIT- 8 w pozycji przychody ze źródeł przychodów położonych na terytorium RP, a następnie w CIT-8/0 uwzględnić w pozycji dochody (przychody) wolne od podatku. Naczelnik Urzędu Skarbowego w (...) odnosząc się do przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego stwierdza.

W myśl postanowień art. 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U.z 2000r. nr 54, poz. 654 ze zm.) przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich został on osiągnięty. Postanowienia ustawy o podatku dochodowym nie określają definicji przychodów. Zawierają one jedynie wykaz zdarzeń uznanych przez ustawodawcę za przychody w rozumieniu ustawy, przy czym wykaz tych zdarzeń ma charakter otwarty. Za przychody dla celów ustawy nie są jedynie uznane przychody wymienione w art. 12 ust. 4 ustawy.

Zgodnie z art.12 ust.

1 pkt 1 cyt. ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych: ?Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności: 1) otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe?.Zatem stosownie do zapisu art.12 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dotacje jako otrzymane pieniądze są przychodem z chwilą ich faktycznego otrzymania. Stąd też środki pieniężne otrzymane przez Spółkę (...) w formie refundacji z Powiatowego Urzędu Pracy na pokrycie kosztów wyposażenia stanowisk pracy w środki trwałe podlegające amortyzacji dla skierowanych bezrobotnych są przychodem uzyskanym w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę (...). Jednocześnie otrzymana refundacja na pokrycie kosztów wyposażenia stanowisk pracy dla skierowanych bezrobotnych należy do kategorii dotacji o których mowa w art. 17 ust.1 pkt 21 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W myśl bowiem art. 17 ust.1 pkt 21 : ?Wolne od podatku są: pkt 21) dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia z zastrzeżeniem pkt 14 i 14a, otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16m?.

Zatem otrzymaną refundację na pokrycie kosztów wyposażenia stanowisk pracy w środki trwałe podlegające amortyzacji, należy wykazać w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych CIT-8 w pozycji: ?Przychody ze źródeł przychodów położonych na terytorium RP? oraz w załączniku CIT-8/0 w pozycji: ?Dochody (przychody) wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy oraz w związku z art. 5 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1957 ze zm.)- przeznaczone na cele statutowe lub inne cele wymienione w tym przepisie ( art.17 ust.1 pkt 4a-4r, 4u, 5, 6a, 7, 8, 21, 26, 33, 35, 39 i 40). Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny jak i prawny znajdujący zastosowanie w przedmiotowej sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w (...) stwierdza, iż otrzymana z Powiatowego Urzędu Pracy refundacja na pokrycie kosztów wyposażenia stanowisk pracy w środki trwałe podlegające amortyzacji, korzysta - na podstawie art. 17 ust.1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych i tym samym zgadza się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, iż przychody związane z otrzymaną refundacją są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych. Jednocześnie tut. organ podatkowy potwierdza słuszność zaprezentowanego przez Podatnika sposobu rozliczenia otrzymanej refundacji w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) CIT-8.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika