Spółdzielnia mieszkaniowa pyta czy w przypadku nieodpłatnej darowizny udziałów nieruchomości gruntowej (...)

Spółdzielnia mieszkaniowa pyta czy w przypadku nieodpłatnej darowizny udziałów nieruchomości gruntowej na rzecz osób fizycznych, Jednostka będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dn. 24.04.2006 r., (data wpływu do tut. Urzędu 05.05.2006 r.), znak SMRZ/K/1716/06 uzupełnionego pismem z dn. 05.05.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 22.03.2006 r.) znak SMRZ/Z/1899/06 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Jednostka we wniosku przedstawia, że zamierza dokonać nieodpłatnego darowania udziałów nieruchomości gruntowej jaką jest droga będąca mieniem Spółdzielni stanowiącym własność gminy K. w wieczystym użytkowaniu Spółdzielni, osobom które wystąpią o przeniesienie prawa odrębnej własności lokali w utworzonej nieruchomości, w skład której wchodzi w/w droga. Darowizna nieodpłatnego udziału w nieruchomości gruntowej (drodze) będzie zapisana w akcie notarialnym przenoszącym własność lokalu mieszkalnego wraz z ułamkową częścią gruntu przynależną do tej nieruchomości.

Spółdzielnia pyta czy w przypadku nieodpłatnej darowizny udziałów w nieruchomości gruntowej na rzecz osób fizycznych, Jednostka będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych.
Zdaniem Wnioskodawcy nie powinno wystąpić zobowiązanie podatkowe.

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2004 r. Nr 254 poz. 2533) została zmieniona ustawa z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957), w którym to zostało przedłużone zwolnienie m.in. dla spółdzielni mieszkaniowych ? o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54 poz. 654 ze zm.) - do dnia 31 grudnia 2006 r. Zgodnie z w/w przepisem wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł przychodów ? w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe, z wyjątkiem działalności gospodarczej.
Zgodnie natomiast z art. 17 ust. 1b ww. ustawy podatkowej, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele wymienione w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i ? bez względu na termin ? wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.
Podatnik aby mógł skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w przepisie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy podatkowej, musi spełniać dwa warunki: celem statutowym musi być działalność wymieniona w tym przepisie oraz dochody muszą być przeznaczone na ten cel.
W myśl art 16 ust. 1 pkt. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się darowizn. Poniesienie wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów skutkuje tym, ze dochód do opodatkowania jest wyższy od wyniku finansowego o równowartość tych wydatków. Niemniej, nie rodzi to skutków podatkowych, jeżeli wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów wiążą się z działalnością statutową, gdyż wykreowany w ten sposób dochód może korzystać ze zwolnienia, jako przeznaczony na działalność statutową.
Zatem opodatkowaniu podlega dochód odpowiadający tylko tym wydatkom nie stanowiącym kosztów uzyskania przychodów, które nie mieszczą się w zakresie zadań statutowych i równocześnie wiążą się z wydatkowaniem środków lub zmniejszeniem stanu składników majątkowych.

Powyższa interpretacja dotyczy indywidualnej sprawy podatnika, stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika