Jednostka pyta:1/W jaki sposób ustalić wartość początkową przejętych przez Niego środków trwałych (...)

Jednostka pyta:
1/W jaki sposób ustalić wartość początkową przejętych przez Niego środków trwałych dla potrzeb amortyzacji oraz w jaki sposób amortyzować przejęte środki trwałe po uzyskaniu osobowości prawnej
2/W jaki sposób rozdzielić przychody i koszty Jednostki przed i po uzyskaniu przez Nią osobowości prawnej
3/Czy przekazany dla Wnioskodawcy majątek, pomniejszony o przejęte zobowiązania, nie będzie stanowił przychodu podatkowego

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r., ze zm.) ,po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dn.28.05.2007 r., znak L.dz. 128/58/2007 (data wpływu do tut. Urzędu 30.05.2007 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) stosownie do swojej właściwości Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Porady prawne

Jednostka we wniosku przedstawia, że uzyskała osobowość prawną na mocy postanowień art. 17 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku Prawo o stowarzyszeniach (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 79 poz. 855 ze zm.), z chwilą jej wpisania do KRS, co nastąpiło w dniu 05.02.2007 roku. W związku z powyższym powstała konieczność wydzielenia Jednostki z dotychczasowej struktury Jednostki Macierzystej, która na XXIII zjeździe powzięła uchwałę wprowadzającą zmiany do Jej Statutu polegające na umożliwieniu nabywania przez poszczególne jednostki składowe osobowości prawnej, co spowodowało konieczność ich majątkowego i finansowego wydzielenia z Jednostki Macierzystej, w której funkcjonowały jako jednostki samobilansujące (bez osobowości prawnej). Na mocy § 3 ust. 1 tej uchwały Jednostka Macierzysta została zobowiązana do protokolarnego przekazania Jednostce (po jej zarejestrowaniu jako osoby prawnej), wszystkich składników majątku, będących w dniu przekazania (tj. w dniu nabycia osobowości prawnej) w jej ekonomicznym władaniu, w tym należących do niej hufców i innych jednostek organizacyjnych, oraz związanych z nimi aktywów i pasywów.

Przed uzyskaniem osobowości prawnej Jednostka stanowiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa tj. organizacyjnie i finansowo wyodrębniony, w istniejącej Jednostce Macierzystej zespół składników majątkowych materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań statutowych i gospodarczych, i mogłaby przed wydzieleniem, stanowić niezależną jednostkę (przedsiębiorstwo) samodzielnie realizującą swoje zadania. Ponadto przed uzyskaniem osobowości prawnej Jednostka samodzielnie sporządzała jednostkowe sprawozdanie finansowe na podstawie wyodrębnionych, własnych ksiąg rachunkowych.

Wnioskodawca pyta :
1/W jaki sposób ustalić wartość początkową przejętych przez Niego środków trwałych dla potrzeb amortyzacji oraz w jaki sposób amortyzować przejęte środki trwałe po uzyskaniu osobowości prawnej
2/W jaki sposób rozdzielić przychody i koszty Jednostki przed i po uzyskaniu przez Nią osobowości prawnej
3/Czy przekazany dla Wnioskodawcy majątek, pomniejszony o przejęte zobowiązania, nie będzie stanowił przychodu podatkowego.

Stanowisko Pytającego :

Ad.

1/ Wartość początkowa środków trwałych Jednostki, po wydzieleniu, powinna zostać ustalona na podstawie wartości początkowej, określonej w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Jednostki Macierzystej. Zgodnie z art. 16h ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi: podmioty, o których mowa w art. 16g ust. 9, powstałe z przekształcenia, podziału, z zastrzeżeniem ust. 5, albo połączenia podmiotów, oraz podmioty, które przejęły całość lub część innego podmiotu na skutek tych zdarzeń, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot przekształcony, podzielony, połączony, z uwzględnieniem art. 16i ust. 2-7. A zatem, środki trwałe pozostające we władaniu Jednostki, a następnie przekazane jej formalnie, po uzyskaniu osobowości prawnej, powinny być wprowadzone do ewidencji księgowej Jednostki na dzień uzyskania osobowości prawnej w wartości początkowej, wynikającej z ksiąg Jednostki Macierzystej przed wydzieleniem Jednostki, a dotychczasowa metoda amortyzacji powinna być kontynuowana.

Ad.2/ Na podstawie art. 17. ust. 1 ustawy o Stowarzyszeniach stowarzyszenia uzyskują osobowość prawną z chwilą ich wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego. Od tej daty wszelkie przychody i koszty osiągnięte i poniesione przez Jednostkę będą dotyczyć już tylko nowej osoby prawnej i nie będą sumowane z przychodami i kosztami Jednostki Macierzystej. Natomiast do dnia poprzedzającego dzień uzyskania osobowości prawnej przez Jednostkę, przychody i koszty przez Nią poniesione powinny zostać zsumowane z przychodami i kosztami Jednostki Macierzystej jako podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.

Ad.3/ Majątek przekazany Wnioskodawcy, pomniejszony o przejęte zobowiązania, nie będzie stanowił przychodu podatkowego, ponieważ zgodnie z art. 12.ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zalicza sie do przychodów podatkowych przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela .Majątek przekazany Jednostce, który był w jej faktycznym władaniu do dnia uzyskania osobowości prawnej i był odzwierciedlony w funduszu podstawowym jednostki samobilansującej będzie stanowił dla Niej fundusz założycielski.

Po zapoznaniu się z wnioskiem Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków ? Stare Miasto stoi na stanowisku ,że przyjęte przez Jednostkę stanowiska w zakresie wszystkich trzech pytań są prawidłowe i uzasadnia to następująco:

Ad.1/ W myśl art. 16g ust. 9 ustawy z dn. 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.) ?w razie przekształcenia formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów, z zastrzeżeniem ust. 19, dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy, podmiotu przekształconego, połączonego albo podzielonego?. Zastrzeżenie określone w ust. 19 w/w artykułu reguluje iż, ?przepisu ust. 9 nie stosuje się do podziału podmiotów, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w podmiocie dzielonym, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W takim przypadku dla wyceny przejmowanego majątku przepisy ust. 1 pkt 4 lub ust. 10 stosuje się odpowiednio?. Dodatkowo ?przepis art. 16g ust. 9 ma zastosowanie, jeżeli z odrębnych przepisów wynika, że podmiot powstały z przekształcenia, podziału albo połączenia lub podmiot istniejący, do którego przeniesiono w wyniku wydzielenia część majątku podmiotu dzielonego, wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki podmiotu przekształconego, połączonego albo podzielonego?- o czym mówi art. 16g ust. 18 tej samej ustawy o podatku dochodowym. Z kolei z zapisu art. 16h ust. 3 tej samej ustawy wynika, iż ?podmioty, o których mowa w art. 16g ust. 9 w/w ustawy, powstałe z przekształcenia, podziału, z zastrzeżeniem ust. 5, albo połączenia podmiotów oraz podmioty, które przejęły całość lub część innego podmiotu na skutek tych zdarzeń, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot przekształcony, podzielony, połączony, z uwzględnieniem art. 16i ust. 2-7?. W/w przepisu ust. 3 nie stosuje się do podziału podmiotów, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w podmiocie dzielonym, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W takim przypadku odpisów amortyzacyjnych od przejmowanych składników majątkowych dokonuje się na zasadach określonych w art. 16i-16m. Skoro Wasza Jednostka stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ? co wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego - oraz na mocy postanowień ustawy z dn. 7 kwietnia 1989r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. Nr 79 z 2001 r., poz. 855 ze zm.) oraz uchwały Jednostki Macierzystej wprowadzającej zmiany do Statutu nabyła ona osobowość prawną i przekazany Jej został majątek, który znajdował się w jej władaniu, zatem tut. organ zgadza się ze stanowiskiem podatnika, iż spełniono warunki określone w/w przepisami do ustalenia wartości środków trwałych podatnika na podstawie wartości początkowej wynikającej z ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Jednostki Macierzystej. Środki trwałe ,pozostające we władaniu Jednostki, a następnie przekazane jej formalnie, po uzyskaniu osobowości prawnej , powinny być wprowadzone do ewidencji księgowej Jednostki na dzień uzyskania osobowości prawnej w wartości początkowej, wynikającej z ksiąg Jednostki Macierzystej przed wydzieleniem Jednostki, a dotychczasowa metoda amortyzacji powinna być kontynuowana.

Ad.2/ Tut. organ zgadza się również ze stanowiskiem w kwestii sposobu rozdzielenia przychodów i kosztów Waszej Jednostki przed i po uzyskaniu osobowości prawnej. Podatnik z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego uzyskał osobowość prawną, zatem od tego momentu osiągane przychody i ponoszone koszty winien rozliczać jako samodzielny podmiot - osoba prawna, będąca podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Natomiast do dnia poprzedzającego dzień uzyskania osobowości prawnej, przychody i koszty podatnika winna rozliczać Jednostka Macierzysta, gdyż do tego momentu podatnik nie posiadał jeszcze osobowości prawnej.

Ad.3/ Zgodnie z zapisem art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ?do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela? ? tak więc przekazany podatnikowi majątek stanowiący jego fundusz założycielski nie stanowi przychodu podatkowego.

Wobec powyższego stanowisko podatnika uznaje się w powyższych kwestiach za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika