Pytanie podatnika dotyczy ustalenia możliwości odstąpienia od comiesięcznego spisu z natury nieużytych (...)

Pytanie podatnika dotyczy ustalenia możliwości odstąpienia od comiesięcznego spisu z natury nieużytych do produkcji towarów i surowców, dokonując zmian w polityce rachunkowości w związku z wyborem uproszczonej formy wpłacania zaliczek (art. 25 ust. 6 ustawy pdop).

Spółka w złożonym wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przedstawiła następujący stan faktyczny:Pismem z dnia 20 lutego 2006 r. L.dz.: 632/II/2006 r. poinformowaliśmy Naczelnika tegoż urzędu, że ZPM Sp. z o.o. w 2006 r. zaliczki na podatek dochodowy będzie wpłacać w formie uproszczonej. W polityce rachunkowości podmiot odnotował, że zakupy towarów i surowców do produkcji będzie w 100% odnosił koszty działalności, na koniec każdego miesiąca rozliczeniowego dokonywał spisu z natury, aby ustalić dochód podatkowy (zapewnienie współmierności kosztów związanych z przychodami danego miesiąca rozliczeniowego).

W związku z przedstawionym stanem faktycznym podatnik pyta czy można odstąpić od comiesięcznego spisu z natury nieużytych do produkcji towarów i surowców, dokonując oczywiście zmian w polityce rachunkowościStanowisko podatnika: Uważamy, że skoro zadeklarowaliśmy wpłatę zaliczek na podatek dochodowy w 2006 r. w formie uproszczonej, to nie ma konieczności ustalania podstawy opodatkowania wg art. 18 na wstępie cytowanej ustawy o podatku dochodowym.

Porady prawne

Ocena stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę: W myśl art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) o podatku dochodowym od osób prawnych, dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m.Art. 25 ust. 6 wyżej cyt. ustawy mówi, iż podatnicy mogą, bez obowiązku składania deklaracji miesięcznych, wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.Z art. 15 ust. 1 wynika, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Z zapisu niniejszego wynika, że ewidencja rachunkowa musi być prowadzona w sposób zapewniający prawidłowe przypisanie kosztów uzyskania przychodów do tych przychodów za dany okres rozliczeniowy. Natomiast celem sporządzania spisu z natury jest ustalenie rzeczywistego dochodu osiągniętego przez podatnika z prowadzonej działalności gospodarczej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika