CZY DOCHÓD POWSTAŁY ZE SPRZEDAŻY CZĘŚCI WSPÓLNEJ NIERUCHOMOŚCI PODLEGA OPODATKOWANIU PODATKIEM (...)

CZY DOCHÓD POWSTAŁY ZE SPRZEDAŻY CZĘŚCI WSPÓLNEJ NIERUCHOMOŚCI PODLEGA OPODATKOWANIU PODATKIEM DOCHODOWYM OD OSÓB PRAWNYCH?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu , działając na podstawie art. 216 § 1art 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Z 2005r. Nr8 poz. 60 z późniejszymi zmianami ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.02.2007r. nr. L.dz.257/2007 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika ? stwierdza , że stanowisko przedstawione przez Wspólnotę, jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu działając na podstawie art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja Podatkowa udziela pisemnej interpretacji na wniosek podatnika , co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika , w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym . Składając wniosek podatnik jest zobowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz stanowiska w sprawie ( art. 14a § 2 Ordynacji Podatkowej ).Pismem z dnia 26 lutego 2007r.. Wspólnota zwróciła się o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych .

Stan Faktyczny przedstawiony przez Wspólnotę :

W 2006r .Wspólnota podjęła uchwałę o sprzedaży części wspólnej nieruchomości mieszkalnej.

Pytanie Wspólnoty Mieszkaniowej :

Czy dochód powstały ze sprzedaży w/w nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko Wspólnoty :

Dochód uzyskany przez Wspólnotę i przeznaczony w całości na utrzymanie nieruchomości jest wolny od podatku , stosownie do przepisu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym od stycznia 2007r.

Stanowisko Organu :

Wspólnoty Mieszkaniowe - jako jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej ? objęte są przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych ( art. 1 ust. 2 ustawy ? Dz. U z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późniejszymi zmianami). Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali ( Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903) pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.Przychodami wspólnot zgodnie z art. 12 ust 1 pkt 1 są w szczególności otrzymane pieniądze , wartości pieniężne. Przychodami mogą być również pożytki i inne przychody z nieruchomości, np.

wpływ z tytułu umieszczania plansz reklamowych na ścianach nieruchomości, wynajem pomieszczeń należących do wspólnoty a zatem środki otrzymane ze sprzedaży części wspólnej nieruchomości stanowią również przychód podatkowy.Na podstawie art. 17 ust 1 pkt. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwolnione od podatku są dochody wspólnot mieszkaniowych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi ? w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów , z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi .Na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi prowadzoną przez podatników, o których mowa w w/w art ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych składają się wpływy z opłat pobieranych od lokatorów ( czynszów ) oraz pokrywane z nich koszty. Opłaty te (czynsze ) kalkulowane są w takiej wysokości , aby pokrywały zarówno utrzymanie ( koszty) lokali mieszkalnych , jak i pozostałych pomieszczeń przynależnych do nich oraz koszty ich zarządzania ( administracji) .Wynika to z ustaw w oparciu o które funkcjonują podmioty zajmujące się gospodarką zasobami mieszkalnymi ( np. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych ). Zgodnie z powyższym opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będą pozostałe dochody osiągnięte z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkalnymi , bez względu na cel ,na jaki zostaną przekazane .W konsekwencji dochód powstały ze sprzedaży części wspólnej nie korzysta ze zwolnienia , o którym mowa w cyt. wyżej art 17 ust.1 pkt. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych , przy czym cel , na jaki zostanie przeznaczony , pozostaje bez znaczenia ? a zatem podlega opodatkowaniu. .

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje , że niniejsza interpretacja:- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania ,- nie jest wiążąca dla podatnika wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej uchylenia . Na niniejsze postanowienie , zgodnie z art. 14a § 4 ustawy ? Ordynacja Podatkowa przysługuje zażalenie .

Zażalenie , zgodnie z przepisami art.236 § 2 , art. 220 i 223 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja Podatkowa , wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia do dyrektora Izby Skarbowej w Opolu , za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego.

Zażalenie winno zgodnie z przepisem art. 222 Ordynacji Podatkowej zawierać zarzuty przeciw postanowieniu , określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika