Czy dochód uzyskany przez szkołę wyższą ze środków bezzwrotnej pomocy finansowej w ramach programu (...)

Czy dochód uzyskany przez szkołę wyższą ze środków bezzwrotnej pomocy finansowej w ramach programu Uni Europejskiej Leonardo da Vinci jest wolny od podatku dochodowego od osób prawnych ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w działając na podstawie art.14a § 1 oraz § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ( Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 ze zm. ) , po rozpatrzeniu wniosku z dnia 03.07.2006r. uzupełnionego pismem z dnia 20.09.2006r. w sprawie o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W piśmie z dnia 03.07.2006r. uzupełnionym pismem z dnia 20.09.2006r. Szkoła zwróciła się do Naczelnika tut. Urzędu o udzielenie interpretacji czy dochód uzyskany ze środków bezzwrotnej pomocy finansowej w ramach programu Unii Europejskiej Leonardo da Vinci jest wolny od podatku dochodowego od osób prawnych. Z pisma wynika również, iż Program Unii Europejskiej Leonardo da Vinci został ustanowiony decyzją Rady Unii Europejskiej i jest finansowany przez Komisję Europejską bezpośrednio z budżetu Unii Europejskiej w ramach środków przewidzianych do dyspozycji Komisji Europejskiej.

Porady prawne

Zdaniem Szkoły dochody uzyskiwane ze środków bezzwrotnej pomocy finansowej w ramach programu Leonardo da Vinci są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych.

Ustawa z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz.654 ze zm. ) przewiduje w art.17 ust.1 pkt 23 zwolnienie z podatku dochodów uzyskanych przez podatników od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzących ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym także ze środków z programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO , przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami , organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, właściwego ministra lub agencje rządowe. Przepis dotyczy również przypadków, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym służyć ma ta pomoc.

Zgodnie z art.17 ust.1 pkt 24 wskazanej ustawy zwolnieniem z podatku dochodowego objęte zostały również odsetki od dochodów pochodzących z międzynarodowych instytucji finansowych lub środków przyznanych przez rządy państw obcych. Odsetki te pochodzą z otwartych w bankach rachunków, z których podmiot otrzymuje te środki . Zwolnieniem objęte są tylko odsetki od środków lokowanych na bankowych rachunkach terminowych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Szkoła jest promotorem programu Leonardo da Vinci . Realizacja projektów w ramach tego programu jest finansowana ze środków bezzwrotnej pomocy przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji Komisji Europejskiej . Przekazywanie środków Szkole na realizację projektów w ramach programu Leonardo da Vinci odbywa się za pośrednictwem Krajowej Agencji Programu t.j. : podmiotu upoważnionego na podstawie umowy podpisanej z Komisją Europejską do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, na rzecz podmiotów, którym ta pomoc ma służyć.

Wobec powyższego do przychodów ( dochodów ) , które Szkoła uzyskała z bezzwrotnej pomocy z budżetu Unii Europejskiej na realizację projektów w ramach programu Leonardo da Vinci ma zastosowanie zwolnienie określone przepisem art.17 ust.1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując, stanowisko Szkoły, zawarte we wniosku, dotyczące stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest prawidłowe i zgodne ze stanowiskiem tut. Urzędu w sprawie będącej przedmiotem zapytania.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji .

Powyższa interpretacja :

? zgodnie z art.14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę,

? stosownie do art.14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie :

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem tut. Organu podatkowego w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika