W którym momencie powstanie w spółce przychód z tytułu oprocentowania należności ze sprzedaży (...)

W którym momencie powstanie w spółce przychód z tytułu oprocentowania należności ze sprzedaży udziałów?

W odpowiedzi na pismo z dnia 22.03.2004 r. (data wpływu: 22.03.2004 r.) uzupełnione pismem z dnia 16.04.2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze informuje, że zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r., Nr 137, poz. 926 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta, ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przez sądem administracyjnym.

Porady prawne

Z pisma wynika, że:
1. Spółka z o.o. posiadała udziały w innej spółce z o.o. Zawarła umowę sprzedaży w/w udziałów. Ustalona w umowie cena sprzedaży wynosiła 112% wartości nominalnej udziałów. Zapłata za sprzedane udziały została rozłożona na 62 raty płatne w odstępach jednomiesięcznych. Dodatkowo w umowie zapisano, że część ceny udziałów pozostała do spłaty będzie oprocentowana wg stawki WIBOR 1M z dnia zapłaty raty wynikającej z harmonogramu spłat rat. Czy tak ustalone oprocentowanie należności z tytułu sprzedaży udziałów, powinno być oszacowane i naliczne z góry oraz zaliczone do przychodów pod datą zawarcia umowy sprzedaży udziałów ?

Stosownie do art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. .U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Jednocześnie zgodnie z ust. 3 a pkt 1 tegoż art. 12 za datę powstania przychodu , o którym mowa w ust. 3, uważą się z zastrzeżeniem ust. 3 c i 3 d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe.

Zatem, mając na względzie powyższe uregulowania prawne, opisany w piśmie stan faktyczny oraz przedłożoną umowę sprzedaży udziałów z dnia 01.12.2003 r., za datę powstania przychodu należy przyjąc datę sporządzenia tej umowy. Z kolei, stosownie do ust. 4 pkt 2 tegoż art. 12 do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek ( kredytów).

Zatem odsetki od należności pozostałej do spłaty będą stanowiły dla spółki przychód w momencie ich otrzymania.
Naczelnik tutejszego Urzędu podziela stanowisko Podatnika wyrażone w piśmie z dnia 22.03.2004 r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika