Czy Spółka w sposób prawidłowy powiększyła swoje przychody o świadczenie nieodpłatne uzyskane (...)

Czy Spółka w sposób prawidłowy powiększyła swoje przychody o świadczenie nieodpłatne uzyskane z tytułu nagrody wygranej w sprzedaży premiowej? Czy jest przychodem pracownika nagroda w postaci wycieczki zagranicznej?

W odpowiedzi na pismo z dnia 20.08.2003 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze informuje, że zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta, ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przez sądem administracyjnym.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14 jest wartość otrzymanych nieodpłatnie świadczeń oraz przychodów w naturze, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie .Jednocześnie, zgodnie z ust. 6 pkt 2 tegoż artykułu 12 wartość nieodpłatnych świadczeń ustala się według cen zakupu-jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione .

Porady prawne

Mając na względzie powyższe uregulowania prawne oraz opisany w piśmie stan faktyczny Naczelnik tut. Urząd podziela stanowisko Podatnika, że wartość nagrody wygranej w sprzedaży premiowej zwiększa przychody Spółki.

Natomiast, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty bez względu na źródła finansowania tych wypłat i świadczeń. Zatem stanowisko Spółki w tej kwestii jest słuszne .


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika