Jak należy ustalić rok podatkowy w przypadku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę S.A.?

Jak należy ustalić rok podatkowy w przypadku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę S.A.?

W odpowiedzi na pismo z dnia 30.10.2003 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze informuje, że zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), stosownie do swojej właściwości, naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta, ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 551 § 1 ustawy z dnia 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (art. 552 Kodeksu spółek handlowych).

Porady prawne

Z punktu widzenia zasad rachunkowości, opisane w pytaniu przekształcenie jednostki, traktowane jest jako zmiana formy prawnej. W takiej sytuacji przekształcana Spółka z o.o. ma obowiązek - zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) - zamknąć księgi rachunkowe na dzień poprzedzający dzień przekształcenia. W myśl art. 45 ust. 1 ww. ustawy ma również obowiązek sporządzić na ten dzień sprawozdanie finansowe. Jednocześnie, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o rachunkowości należy otworzyć księgi rachunkowe na dzień zmiany formy prawnej, tj. na dzień dokonania wpisu przekształcenia do Krajowego Rejestru Sądowego.

Z kolei zgodnie z art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego.

Zatem, mając na względzie powyższe uregulowania prawne, stanowisko Podatnika wyrażone w piśmie z dnia 30.10.2003 r. jest słuszne.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika