Czy do zakupu towarów i usług, które są wykorzystywane do czynności opodatkowanych w systemie marży, (...)

Czy do zakupu towarów i usług, które są wykorzystywane do czynności opodatkowanych w systemie marży, o której mowa w art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, należy stosować pełne odliczenie podatku naliczonego, czy powinno to być odliczenie proporcjonalne zgodnie z art. 90 w/w ustawy?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniesionego przez Panią wniosku z dnia 26.06.2007 r. (data wpływu 28.06.2007 r.) uzupełnionym w dniu 25.09.2007r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej odpowiedzi na pytanie: Czy do zakupu towarów i usług, które są wykorzystywane do czynności opodatkowanych w systemie marży, o której mowa w art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, należy stosować pełne odliczenie podatku naliczonego, czy powinno to być odliczenie proporcjonalne zgodnie z art. 90 w/w ustawy?- postanawiam uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Porady prawne

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy sie postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Składając wniosek podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie. Wnioskiem z dnia 26.06.2007 r(data wpływu 28.06.2007 r.) - uzupełnionym dniu 25.09.2007 r.) zwróciła sie Pani o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie odliczenia podatku naliczonego w podatku od towarów i usług, związanego ze sprzedażą opodatkowaną w systemie marży i na zasadach ogólnych.

Z treści przedstawionego przez Panią wniosku, wynika, iż prowadzi Pani działalność gospodarczą polegającą na naprawie pojazdów samochodowych, a także samochodów zakupionych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w celu dalszej odsprzedaży. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Przepis ten wyłącza prawo do odliczenia podatku naliczonego w stosunku do przewidzianych w ustawie szczególnych procedur opodatkowania, w tym m. in. do szczególnej procedury w zakresie opodatkowania towarów używanych (art. 120 ust. 19 w/w ustawy).

Art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża, stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku. Oznacza to, że czynność polegająca na dostawie towarów używanych (w myśl art. 120 ust. 4) jest czynnością opodatkowaną, przy czym jest to czynność opodatkowana wg szczególnej procedury opodatkowania (marży). Natomiast ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku ze stosowaniem powyższej procedury zawarto w art. 120 ust. 19 w/w ustawy, który stanowi, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie ze szczególną procedurą opodatkowania marży.

Z regulacji tej wynika, że zakaz dokonywania odliczeń dotyczy jedynie konkretnych, wymienionych w tym przepisie towarów, a nie zakaz odliczania podatku w ogóle. Oznacza to, że podatnik, którego działalność w zakresie dostawy towarów używanych jest opodatkowana wg szczególnej procedury opodatkowania ( marży ? zgodnie z art. 120 ust. 4 w/w ustawy), ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z zakupem towarów i usług, stanowiących wydatki tzw. kosztowe ( koszty obsługi biura rachunkowego, energii elektrycznej, usługi telekomunikacyjne, utrzymanie warsztatu, zakup środków czystości, zakup art. biurowych).

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przepis ten określa, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi jedynie w takim zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W myśl art. 90 ust. 1 w/w ustawy w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10 (art. 90 ust. 2).

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż Strona wykonuje czynności polegające na dostawie towarów używanych (używane samochody), nabytych uprzednio dla celów prowadzonej działalności w celu odsprzedaży, opodatkowanych w systemie marża, jak również prowadzi warsztat samochodowy, w którym remontowane są pojazdy samochodowe opodatkowane na zasadach ogólnych. W ocenie tutejszego Organu podatkowego w przypadku towarów używanych w systemie kupna ? sprzedaży przy zastosowaniu procedury ?opodatkowania marży? nie występuje sprzedaż zwolniona, a co za tym idzie Strona posiada pełne prawo do odliczania podatku naliczonego dotyczącego zakupów ?kosztowych?, związanych z prowadzoną działalnością na zasadach ogólnych bez uwzględnienia regulacji w zakresie częściowego odliczania podatku naliczonego zawartych w art. 90 i 91 ustawy o podatku od towarów i usług. Należy jednak nadmienić, że odliczeń należy dokonywać w prawem przewidzianych terminach z uwzględnieniem ewentualnych ograniczeń wynikających z innych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto informuję, że udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Należy przy tym podkreślić, że interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika