w jaki sposób określić przychód z odpłatnego zbycia gruntu dla celów opodatkowania zryczałtowanym (...)

w jaki sposób określić przychód z odpłatnego zbycia gruntu dla celów opodatkowania zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym od osób fizycznych (art.28 ust.2) w przypadku sprzedaży zawierającej podatek VAT.

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą w zakresie towarowego transportu drogowego i usług sprzętem budowlanym w 2001r. (będący podatnikiem podatku od towarów i usług) zakupił grunt rolny z przeznaczeniem na działalność rolniczą. Podatnik opłacał podatek rolny. Dnia 26.02.2003r. Rada Gminy na podstawie postanowienia Wójta Gminy przekształciła powyższy grunt rolny na grunt budowlany.Podatnik podzielił grunt na 10 działek budowlanych i w miesiącu czerwcu oraz lipcu 2005r. poza zakresem prowadzonej działalności gospodarczej dokonał sprzedaży trzech działek budowlanych.Do ceny sprzedaży doliczono podatek od towarów i usług w wysokości 22%.Podatnik nie jest w stanie określić czy i kiedy sprzeda pozostałe działki budowlane.

Porady prawne

Zdaniem Podatnika przychód do opodatkowania winien zostać pomniejszony o zapłacony podatek VAT należny.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu informuje, że zgadza się ze stanowiskiem Podatnika, o ile stan faktyczny opisany we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Zgodnie z art.10 ust.1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust.2 nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Natomiast w myśl treści art. 19 ust.1 w związku z art. 14 ust.1 wyżej powołanej ustawy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy , o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Przepis art.14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio. Zgodnie z brzmieniem powyższego przepisu u podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Na podstawie art.28 ust.1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art.10 ust.1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł, podatek ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Reasumując w przedstawionym stanie faktycznym przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości gruntowej będzie przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług oraz o poniesione koszty odpłatnego zbycia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika