Czy podatnik zamieszkujący na podstawie umowy użyczenia w domu jednorodzinnym może skorzystać z odliczeń (...)

Czy podatnik zamieszkujący na podstawie umowy użyczenia w domu jednorodzinnym może skorzystać z odliczeń od podatku w ramach ulgi remontowej?

Podatnik w 2004r. zawarł z ojcem umowę użyczenia domu jednorodzinnego, w umowie wyraził zgodę na ponoszenie kosztów napraw domu. Podatnik poniósł wydatki na wymianę grzejników w kilku pomieszczeniach, wymianę okien w całym domu, montaż rolet zewnętrznych, wymiana rynien oraz ocieplenie i otynkowanie ścian budynku.

Podatnik pyta w jakim zakresie, w świetle przytoczonych faktów może skorzystać z odliczeń od podatku w ramach ulgi na remont i modernizację.

Podatnik uważa, że dysponując tytułem prawnym w postaci umowy użyczenia budynku mieszkalnego ma prawo dokonać odliczeń od podatku w ramach ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego w pełnym zakresie w granicach określonych limitem w wys. 5.670,00zł. Organ podatkowy stwierdza, że zgadza się ze stanowiskiem Podatnika.

Porady prawne

Zgodnie bowiem z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26. 07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003r., podatek dochodowy od osób o których mowa w art. 3 ust.1 obliczony zgodnie z art.27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego.

Z kolei z treści art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12.11.2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 202, poz. 1956 ze zm.) wynika, że wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003r., poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003r.

Limit odliczeń obowiązujący w okresie trzyletnim 2003-2005 wynosi 5.670,00 zł (co odpowiada wydatkowi w wysokości 29.842,10 zł). Podstawowym warunkiem uprawniającym do korzystania z odliczeń od podatku z tytułu poniesionych wydatków na remont i modernizację jest posiadanie tytułu prawnego do remontowanego lub modernizowanego budynku mieszkalnego.

Tytułem prawnym do zajmowanego budynku mieszkalnego jest m.in.:
. akt własności,
. umowa użyczenia,
. umowa najmu (podnajmu) lub dzierżawy (poddzierżawy),
. inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu lub budynku mieszkalnego.

W świetle przytoczonego powyżej stanu prawnego poniesiony przez Podatnika wydatek na wymianę grzejników w kilku pomieszczeniach, wymianę okien w całym domu, montaż rolet zewnętrznych, wymiana rynien oraz ocieplenie i otynkowanie ścian budynku mieszkalnego zajmowanego na podstawie umowy użyczenia, podlega odliczeniu od podatku w ramach ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego w granicach obowiązującego limitu .

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika