Dotyczy zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych dochodów pochodzących ze środków bezzwrotnej (...)

Dotyczy zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych dochodów pochodzących ze środków bezzwrotnej pomocy.

Na podstawie art. 14 b § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu z dnia 29 sierpnia 2006 r. Nr PD-415/INT/39/MK/06 dotyczące interpretacji przepisów prawa podatkowego w kwestii zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych dochodów pochodzących ze środków bezzwrotnej pomocy, gdyż zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa.

UZASADNIENIE

W dniu 9 czerwca 2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych dochodów pochodzących ze środków bezzwrotnej pomocy, osób realizujących cele objęte tą pomocą.

Porady prawne

Z wyżej wskazanego wniosku wynika, iż od dnia 1 lutego 2005 r. do 14 marca 2005 r. był Pan zatrudniony w firmie ... , na umowę zlecenia, a od 15 marca 2005 r. do 30 listopada 2006 r. jest Pan na kontrakcie bezpośrednio przy realizacji budowy autostrady A-2 .... Na podstawie decyzji Komisji Wspólnot Europejskich z dnia 29 grudnia 2004 r. wyżej wskazana Spółka otrzymała pomoc na realizację projektu ?Budowa autostrady A-2, odcinek ... w ramach Funduszu Spójności w wysokości 82% wartości tego projektu (bezzwrotna pomoc). Środki pomocowe zostały przekazane Spółce za pośrednictwem ich dysponenta tj. Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Przedstawiając własne stanowisko w sprawie uznał Pan, iż dochody z tytułu wyżej wymienionej pracy w 82% podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych ze względu na fakt, iż w tej części pochodziły z bezzwrotnej pomocy.

W dniu 29 sierpnia 2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu postanowieniem Nr PD-415/INT/39/MK/06 udzielił interpretacji przepisów prawa podatkowego, w którym uznał, iż stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 9 czerwca 2006 r. jest prawidłowe.
Stwierdził, iż mając na uwadze przepis artykułu 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym oraz fakt, iż zatrudniony jest Pan bezpośrednio przy realizacji projektu budowy autostrady, która finansowana jest z funduszu europejskiego, wartość wypłaconych wynagrodzeń w wysokości 82% będzie wolna od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, tj. do wysokości finansowania z pomocy bezzwrotnej.

Dokonując weryfikacji powyższego postanowienia, Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, stwierdził, iż zostało ono wydane z rażącym naruszeniem przepisów prawa, a mianowicie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika z tak zwanych środków pomocowych, o ile dochody te spełniają łącznie następujące kryteria:

a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji i umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz

b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca ? bez względu na rodzaj umowy ? wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Oznacza to, że w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych zwolnienie dotyczy dochodów uzyskanych przez podmioty, które:

a) otrzymały bezzwrotne środki pomocowe bezpośrednio od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych lub,

b) są beneficjentami pomocy, tj. otrzymali wyżej wymienione środki za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy.

Powyższe oznacza również, że przedmiotowe zwolnienie nie obejmuje wynagrodzeń i innych świadczeń pracowników zatrudnionych przez wyżej wymienione podmioty, a także wynagrodzeń i świadczeń osób, którym podmioty te zlecają wykonanie określonych prac (usług) i to bez względu na rodzaj umowy jaką zawarł bezpośredni wykonawca celu programu z podmiotem któremu powierzył wykonanie określonych czynności.

Z treści złożonego przez Pana wniosku wynika, iż spółka w której jest Pan zatrudniony, na podstawie umowy zawartej z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w ramach pomocy z Funduszu spójności realizuje projekt ?Budowa autostrady A2, odcinek ... Spółka ...jako bezpośredni wykonawca robót otrzymała środki pomocowe przekazane przez ich dysponenta - Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, i jest pierwszym beneficjentem pomocy.

Zatem biorąc pod uwagę wyżej przytoczone przepisy art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym będzie korzystało dofinansowanie przyznane spółce jako pierwszemu beneficjentowi, w której jest Pan zatrudniony. Natomiast dochody uzyskane przez Pana jako osobę fizyczną nie podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie wyżej powołanego przepisu, bowiem przepis ten wyłącza ze zwolnienia - jak wyżej wskazano - dochody osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu, zleca ? bez względu na rodzaj umowy ? wykonanie określonych czynności.

W stosunku do przychodów ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych oraz umów cywilnoprawnych osób zatrudnionych przy realizacji programu, których wynagrodzenia są finansowane ze środków pomocy, nie ma zastosowania żadne zwolnienie przedmiotowe, określone w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychody te podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Oznacza to, że od dochodów ze stosunku pracy płatnik ma obowiązek poboru zaliczek na podatek stosownie do art. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i odpowiednio od dochodów z umów cywilnoprawnych, stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy. Tym samym nie będą zwolnione z opodatkowania uzyskane przez Pana wynagrodzenia za pracę świadczoną na rzecz Spółki z o.o.
Stanowisko to znajduje potwierdzenie w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 30 sierpnia 2006 r. Nr DD 6-8213-8/06/DZ/412.

W tej sytuacji skoro stanowisko organu podatkowego pierwszej instancji, wyrażone we wskazanym w sentencji postanowieniu z dnia 29 sierpnia 2006 r. rażąco narusza wyżej powołane przepisy prawa materialnego, stosownie do art. 14 b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa winno zostać zmienione z urzędu. Wskazać przy tym należy, iż rażące naruszenie prawa następuje wtedy, gdy treść rozstrzygnięcia pozostaje w wyraźnej i oczywistej sprzeczności z treścią przepisu prawa i gdy charakter takiego naruszenia powoduje, że owo rozstrzygnięcie nie może zostać w obrocie prawnym jako akt wydany przez organ praworządnego Państwa.

Jednocześnie tut. organ informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Na decyzję przysługuje prawo wniesienia odwołania do tut. organu w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika