Czy zakup od kontrahenta towaru, stanowiącego premię w postaci monitora do komputera po cenie znacznie (...)

Czy zakup od kontrahenta towaru, stanowiącego premię w postaci monitora do komputera po cenie znacznie niższej od wartości rynkowej powoduje powstanie przychodu z działalności gospodarczej w wysokości różnicy pomiędzy ceną rynkową, a kwotą zapłacona kontrahentowi?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm/ po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie dot. powstania przychodu z tyt. otrzymania od kontrahenta premii w postaci monitora do komputera po cenie niższej od wartości rynkowej.

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w złożonym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Porady prawne

U z a s a d n i e n i e

Pan prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu i zaopatruje się w towary w różnych firmach. Od jednej z firm w związku ze znacznymi zakupami ma otrzymać premie w postaci monitora do komputera po cenie znacznie niższej od wartości rynkowej.

Zdaniem podatnika zakup towaru w opisanej powyżej sytuacji po cenie znacznie niższej od ceny rynkowej powoduje powstanie przychodu w momencie otrzymania towaru z działalności gospodarczej w wysokości różnicy pomiędzy ceną rynkową a kwotą zapłaconą kontrahentowi.

Stosownie do treści art. 14 ust. 1ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) u podatników prowadzących działalność gospodarcza za przychód z tej działalności uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód ze sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Ponadto przychodem z działalności gospodarczej jest również stosownie do treści art. 14 ust. 2 pkt. 2 cyt. ustawy wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczanych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

Jeżeli otrzymane świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem z działalności gospodarczej podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń ustaloną według zasad określonych w ust. 2 lub 2a cyt ustawy , a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.

W świetle powyższych przepisów otrzymanie przez podatnika za dokonywane zakupy premii w postaci monitora po cenie znacznie niższej niż wartość rynkowa należy traktować jako świadczenie w naturze, którego wartość stanowi u podatnika przychód z tyt. prowadzonej działalności gospodarczej ustalony jako różnica między ceną rynkową a kwotą zapłaconą kontrahentowi.

Zasady dokonywania zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr. 152, poz. 1475 z późn. zm.). W świetle powyższego stosownie do treści § 12 ust. 3 podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są:

  1. faktury VAT, w szczególności faktury VAT marża, , faktury VAT RR, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane dalej 'fakturami', odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach, lub
  2. inne dowody, wymienione w § 13 i 14, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem.

Przedmiotowy zakup stanowi koszt uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej pod warunkiem, że spełnia kryteria zaliczenia do kategorii kosztu stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i jednocześnie nie został wymieniony w art. 23 tej ustawy.

Biorąc pod uwagę powyższe uznano stanowisko przedstawione przez stronę za prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika