W jaki sposób należy wyliczyć koszty uzyskania przychodu ze zbycia papierów wartościowych nabytych (...)

W jaki sposób należy wyliczyć koszty uzyskania przychodu ze zbycia papierów wartościowych nabytych w drodze postępowania spadkowego?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 roku z późń. zmian.) po rozpatrzeniu wniosku xxx z dnia 15.02.2006 r. (data wpływu 16.02.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie ustalenia wielkości kosztów uzyskania przychodu z tytułu zbycia papierów wartościowych nabytych w drodze postępowania spadkowego.

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Porady prawne

Podatnik w 2003 r. w drodze postępowania spadkowego odziedziczył po zmarłej małżonce majątek, w skład którego weszły między innymi papiery wartościowe.

Podatnik wystąpił z zapytaniem w jaki sposób należy wyliczyć koszty uzyskania przychodu ze zbycia papierów wartościowych nabytych w drodze postępowania spadkowego.

Jego zdaniem za koszt uzyskania przychodu z w/w źródła można przyjąć kwotę zapłaconego podatku od całej masy spadkowej.

Wśród określonych w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian.) źródeł przychodów, wymienione zostały w punkcie 7 kapitały pieniężne i prawa majątkowe. Za przychody z kapitałów pieniężnych, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 uważa się między innymi przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Dochodem z tego źródła jest osiągnięta w danym roku podatkowym nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania. W przypadku sprzedaży akcji, do kosztów uzyskania zalicza się koszty związane ze sprzedażą tych akcji np. opłatę notarialną, opłatę skarbową, prowizję biura maklerskiego.

Stosownie do art. 9 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów , od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Żaden przepis cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zwalnia z opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży akcji nabytych w drodze spadku. W myśl przepisu art. 21 ust. 1 pkt 105 ustawy wolny od podatku dochodowego jest jedynie dochód uzyskany ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn.

Z przestawionego stanu faktycznego wynika, że zapłacony należny podatek spadkowy dotyczył całego dziedziczonego majątku spadkowego, w tym również dziedziczonych akcji.

Wysokość zapłaconego podatku spadkowego w części przypadającej na sprzedane akcje należy obliczyć samodzielnie uwzględniając udział procentowy nabytych w drodze spadku akcji do ogólnej kwoty masy spadkowej.

W ten sposób obliczony udział procentowy należy pomnożyć przez zapłacony podatek od spadków i darowizn. Można przyjąć, że wyliczona w ten sposób kwota stanowi koszt uzyskania przychodu akcji nabytych w drodze postępowania spadkowego.

Końcowo informuje się, że zgodnie z art. 45 ust. 1a pkt 1 i ust. 4 pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, po zakończeniu roku podatkowego na Podatniku ciąży obowiązek złożenia w terminie do 02.05.2006 r. odrębnego zeznania według ustalonego wzoru (PIT-38 ) o wysokości uzyskanego w roku podatkowym dochodu z kapitałów pieniężnych i zapłaty w tym terminie należnego podatku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika