Członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej oraz osoby niebędące jej członkami na własny koszt wymieniają (...)

Członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej oraz osoby niebędące jej członkami na własny koszt wymieniają stolarkę okienną. Następnie zgłaszają fakt wymiany stolarki do Spółdzielni, która oblicza jej wartość według zasad określonych w przepisach wewnętrznych Spółdzielni.
Wyliczona kwota zostaje zwrócona członkowi lub osobie niebędącej członkiem poprzez zarachowanie na poczet czynszu i obciążenie funduszu remontowego.
Czy w opisanej sytuacji członkowie Spółdzielni oraz osoby niebędące członkami uzyskują przychód z 'innych źródeł', a co za tym idzie czy Spółdzielnia ma obowiązek sporządzić dla nich informacje PIT-8C.

- uznaje za prawidłowe stanowisko Spółdzielni przedstawione w powyższym wniosku.

Uzasadnienie

W dniu 18.07.2006r. wpłynął wniosek, który następnie został uzupełniony pismem z dnia 10.08.2006r. w sprawie udzielenia przez tutejszy organ podatkowy interpretacji przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż:

Porady prawne

Członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej oraz osoby niebędące jej członkami na własny koszt wymieniają stolarkę okienną. Następnie zgłaszają fakt wymiany stolarki do Spółdzielni, która oblicza jej wartość według zasad określonych w przepisach wewnętrznych Spółdzielni. Wyliczona kwota zostaje zwrócona członkowi lub osobie niebędącej członkiem poprzez zarachowanie na poczet czynszu i obciążenie funduszu remontowego.

W przedmiotowym wniosku zostało zawarte pytanie o następującej treści:

Czy w opisanej sytuacji członkowie Spółdzielni oraz osoby niebędące członkami uzyskują przychód z 'innych źródeł', a co za tym idzie czy Spółdzielnia ma obowiązek sporządzić dla nich informacje PIT-8C.

W uzupełnieniu do wniosku Spółdzielnia podaje, iż w tej sprawie nie toczy się żadne postępowanie.

Zdaniem wnioskodawcy Spółdzielnia Mieszkaniowa nie ma obowiązku sporządzenia informacji PIT-8C. W świetle obowiązujących przepisów częściowy zwrot (refundacja) z funduszu remontowego kosztów poniesionych na wymianę stolarki okiennej dla członków Spółdzielni oraz osób niebędących członkami Spółdzielni nie stanowi przychodu z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 9 i art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Częściowy zwrot poniesionych kosztów na wymianę stolarki okiennej jest dokonywany z funduszu remontowego. Fundusz ten jest tworzony zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych - art. 6 ust. 3. W związku z powyższym zdaniem Spółdzielni refundacja nie powoduje po stronie tych osób przysporzenia majątkowego będącego przychodem z innych źródeł w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Oceniając pod względem prawnym stanowisko Spółdzielni w oparciu o przedstawiony stan faktyczny tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje:

Stosownie do generalnej zasady powszechności opodatkowania określonej w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl postanowień art. 10 ust. 1 pkt 9 tej ustawy do źródeł przychodów zalicza się między innymi inne źródła. Zgodnie zaś z art. 20 ust.1 przywołanej ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust.1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12 - 14 i 17. Zatem w przywołanym powyżej stanie prawnym opodatkowaniu podatkiem dochodowym, od osób fizycznych podlega uzyskany w roku podatkowym dochód stanowiący dla osób fizycznych - podatników przysporzenie majątkowe.

W świetle zaś przedstawionego we wniosku stanu faktycznego kwoty wypłacone przez spółdzielnię mieszkaniową lokatorom będące w istocie częściowym zwrotem poniesionych przez nich uprzednio nakładów związanych z wymianą stolarki okiennej w lokalach mieszkalnych nie powodują powstania po stronie tych osób przysporzenia majątkowego. Spółdzielnia dokonuje zwrotu z funduszu remontowego, który w całości finansowany jest ze składek tych osób. Obowiązek świadczenia na fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych dotyczy członków spółdzielni, właścicieli lokali niebędącymi członkami spółdzielni oraz osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali zgodnie z art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003r. Nr 119 poz. 1116)

Z tych względów przedmiotowe wypłaty nie mieszczą się w pojęciu przychodu z innych źródeł określonego w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast zgodnie z unormowaniem art. 42a przywołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca nałożył obowiązek sporządzania informacji PIT-8C jedynie na osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust.1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego. Reasumując, Spółdzielnia dokonując wypłat lokatorom z tytułu częściowego zwrotu poniesionych przez nich nakładów z tytułu wymiany stolarki okiennej nie ma obowiązku sporządzania za rok podatkowy informacji PIT-8C.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę, iż zgodnie z przepisami wynikającymi z art. 12 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) przepisy art. 27 a ust. 14 i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. stosuje się odpowiednio. Na podstawie art. 27a ust. 14 tej ustawy, jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu poniesionych wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego lokalu mieszkalnego, a następnie po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu, to do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok podatkowy, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone. Z treści art. 45 ust. 3a pkt 1 w/cyt. ustawy wynika również, że w przypadku określonym w art. 27a ust. 14 podatnik jest obowiązany wykazać i doliczyć kwoty uprzednio odliczone.

Z powołanych przepisów wynika, iż jedynie osoby, które do 2005r. skorzystały z odliczeń poniesionych wydatków związanych z wymianą stolarki okiennej, a następnie otrzymały ze spółdzielni mieszkaniowej zwrot części odliczonej kwoty, będą zobowiązane za rok, w którym nastąpił zwrot wykazać i doliczyć kwoty uprzednio odliczone z tego tytułu, na podstawie otrzymanej ze Spółdzielni informacji. Zwrot wydatków ma znaczenie jedynie w sytuacji, gdy podatnik skorzystał z odliczeń w podatku z tytułu poniesionych wydatków na remont lokalu mieszkalnego.

Zatem należy stwierdzić, iż stanowisko Spółdzielni w tej sprawie jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółdzielnię w rozpatrywanym wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień sporządzenia niniejszej interpretacji.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Spółdzielni. Jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy.

Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika tut. organu podatkowego. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika