Począwszy od dnia 5 grudnia 1997 r., tzn. od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. (...)

Począwszy od dnia 5 grudnia 1997 r., tzn. od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. Nr 54, poz. 348 ze zm.), Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki przysługuje kompetencja do wymierzania kar pieniężnych wobec podmiotów stosujących wyższe od zatwierdzonych ceny lub taryfy w odniesieniu do paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła (art. 56 ust. 2 i art. 56 ust. 1 pkt 6 w związku z art. 72 Prawa energetycznego).

W odpowiedzi na Pani pismo z dnia 15 maja 2003 r. dot. formy opodatkowania przychodów z najmu części budynku, zakup, którego stanowił podstawę do ulgi mieszkaniowej oraz możliwości korzystania ze zwolnienia od podatku VAT, Urząd Skarbowy w Sandomierzu działając na podstawie art. 14 § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

I. Pani przekonanie o możliwości opłacania podatku dochodowego od przychodów z najmu w formie ryczałtu jest błędne. Zgodnie z art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej, osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Z danych rejestracyjnych tut. Urzędu wynika, że jest Pani przedsiębiorcą, prowadzi Pani usługi pralnicze, a tym samym nie może Pani korzystać z opodatkowania ryczałtem przychodów z najmu. Dochody uzyskiwane przez Panią z tytułu najmu opodatkowane będą, zatem na zasadach ogólnych.

Porady prawne

Jeśli chodzi o zachowanie przez Panią prawa do ulgi podatkowej, którą nabyła Pani zakupując lokal mieszkalny, to uzależnione jest to od tego, czy korzysta Pani z tej ulgi w ramach praw nabytych, tj. kontynuowania inwestycji sprzed 1 stycznia 2002 r. W swym piśmie powołuje się Pani na stanowisko Urzędu wyrażone w odpowiedzi na Pani zapytanie z dnia 19.07.2002 r. (nasze pismo z dnia 22.08.2002 r. znak: PF.415/24/02). Z treści Pani pisma wynikało jednoznacznie, że kontynuuje Pani ulgę od 2000 r. Tym samym uznając, że w dalszym ciągu przedmiotem wyjaśnienia jest ten sam lokal bądź prawo, Urząd Skarbowy w Sandomierzu informuje, że utrata prawa do ulgi nastąpiłaby tylko w okolicznościach wymienionych w art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2000 r. ( tj. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), a mianowicie w przypadku:
1) wycofania ze spółdzielni wniesionego wkładu,
2) zmiany w całości przeznaczenia lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
3) otrzymania po roku, w którym dokonano odliczeń, zwrotu odliczonych wydatków, z wyjątkiem, gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu.

Pozostałe dwa przypadki dotyczą oszczędności w kasie mieszkaniowej i nie mają do Pani zastosowania.

Tak, więc wynajęcie przez Panią lokalu bez dokonywania zmiany jego przeznaczenia z mieszkalnego na użytkowy nie pozbawia Pani prawa do ulgi, pod warunkiem, że wynajmowany lokal nie straci swej funkcji mieszkalnej.

II. Jeśli chodzi o problem korzystania przez Panią ze zwolnienia od podatku VAT, Urząd Skarbowy w Sandomierzu informuje:

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) usługi zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe zwolnione są od podatku. Ponieważ jest Pani podatnikiem podatku VAT, przychód z najmu lokalu na cele mieszkaniowe, mimo że zwolniony od podatku, będzie Pani zobowiązana wykazać w części C, wiersz 1, pole 19 deklaracji VAT - 7, a także z rejestrze sprzedaży VAT. Okoliczność ta powoduje także, że kwota przychodu, o której mowa w art. 14 ust. 1 i 6 ustawy o podatku VAT nie ma do Pani zastosowania (nie może Pani skorzystać ze zwolnienia od podatku, do chwili przekroczenia przychodu, o którym mowa w cyt. przepisie). Jeśli lokal o charakterze mieszkalnym wynajmie Pani na cele użytkowe - przychód z tego tytułu opodatkowany będzie także podatkiem VAT wg stawki 22%.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika