Zgodnie z umową zawartą z Radą Rodziców przy Gminazjum w N, nasza firma przekazuje miesięcznie określoną (...)

Zgodnie z umową zawartą z Radą Rodziców przy Gminazjum w N, nasza firma przekazuje miesięcznie określoną kwotę na konto Rady Rodziców z przeznaczeniem na dofinansowanie w formie stypendium konkretnego ucznia. Kwota ta jest przekazywana przez Radę Rodziców owemu uczniowi w formie rzeczowej, jaką uzna za konieczną w danym okresie, biorąc pod uwagę sytuację materialną ucznia i jego rodziny. Powołując się na § 16 pkt 5 Statutu Gminazjum w N., który mówi, że ' w celu wspierania działalności statutowej szkoły, Rada Rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców, z dzialalności własnej (imprezy organizowane przez Radę Rodziców), darowizn oraz innych źródeł ' oraz Regulamin Rady Rodziców a także w oparciu o Ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24.04.2003 r. (art. 3 ust. 1 i 2 oraz art. 4 ust. 1 pkt 1) uważamy ,że przedmiotowa darowizna spełnia wymagania art. 18 ust. 1 p. 1 odnośnie darowizny, którą może odliczyć od dochodu do wysokości nie przekraczającej 10 % dochodu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła umowę z Radą Rodziców przy Gimnazjum w N , w wyniku której przekazuje miesięcznie określoną kwotę na konto Rady z przeznaczeniem na dofinansowanie , w formie stypendium konkretnego ucznia.

Zgodnie ze znowelizowanym art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 , poz. 654 ze zm.) odliczeniu od podstawy opodatkowania podlegają darowizny na cele określone w art. ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2003 r. Nr 96 , poz. 923 ze zm.)przekazane organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze działań publicznych określonych w tej ustawie, do wysokości nieprzekraczającej 10 % dochodu.

Porady prawne

Uwzględniając kontekst przedłożonych przepisów potwierdzam , że darowizna na rzecz Rady Rodziców spełnia kryterium przedmiotowe. Cel, na który jest przekazywana znajduje się w sferze zadań publicznych wymienionych w art. 4 w/w ustawy, a Rada Rodziców utworzona na podstawie art. 53 i 54 ustawy o systemie oświaty jest jednostką prowadzącą działalność w sferze działań publicznych zgodnie z art. 3 ust. 1 i 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Z opisu stanu faktyczego wynika jednak, że darowizna kierowana jest z góry dla konkretnego ucznia, czyli osoby fizycznej. W tym przypadku Rada Rodziców spełnia tylko rolę pośrednika w jej przekazywaniu a faktycznie obdarowanym jest osoba wskazana przez darczyńcę.

Z powyższych względów przekazywana darowizna nie spełnia warunków art. 18 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i nie podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika