Czy w/wym. czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Czy w/wym. czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zapytujący (jednostka budżetowa gminy) korzystający ze zwolnienia przedmiotowego z podatku od towarów i usług zamierza udostępnić miejsce na ogrodzeniu domu celem zawieszenia reklamy w zamian za wsparcie w formie rzeczowej lub finansowej w kwocie ok. 800 zł w skali całego roku.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnikami są między innymi osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne mające siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli wykonują we własnym imieniu i na własny rachunek czynności, o których mowa w art. 2, w okolicznościach wskazujących na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy, nawet jeżeli zostały wykonane jednorazowo, a także wówczas, gdy czynności te polegają na jednorazowej sprzedaży rzeczy w tym celu nabytej.

Porady prawne

W myśl art. 2 ust. 1 i 2 cytowanej ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczposplitej Polskiej, eksport i import towarów lub usług a także czynności wymienione w ust. 3 przywołanego artykułu.

Przepisy ustawy o podatku od towarów usług przewidują dwa rodzaje zwolnienia z tego podatku, tj. :

  1. zwolnienia przedmiotowe ze względu na rodzaj wykonywanych czynności, określone w art. 7 ustawy i w przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) oraz
  2. zwolnienie podmiotowe ze względu na wielkość obrotu podatnika przewidziane w art. 14 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy o VAT, zgodnie z którym zwalnia się od podatku podatników u których wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3, a także wartość eksportu towarów lub usług nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie 10.000 EURO.

Jeżeli podatnik świadczy wyłącznie usługi zwolnione przedmiotowo na podstawie art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, to jest podatnikiem zwolnionym z obowiązku płacenia podatku VAT, niezależnie od wysokości uzyskanego z tego tytułu obrotu. W sytuacji jednak, gdy podatnik ten wykona pierwszą czynność opodatkowaną przysługuje mu prawo do skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy, co oznacza, że pozostaje zwolniony od podatku VAT do momentu przekroczenia kwoty obrotu odpowiadającej równowartości 10.000 Euro. Wskazać przy tym należy, iż przy określeniu wysokości kwoty granicznej należy uwzględnić zarówno wartość sprzedaży opodatkowanej jak i zwolnionej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika