Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy w związku z tym, że większość poniesionych wydatków została (...)

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy w związku z tym, że większość poniesionych wydatków została udokumentowana fakturami VAT, ma on prawo do pomniejszenia podatku należnego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej o podatek naliczony w fakturach dokumentujących powyższe wydatki. Zdaniem Podatnika, w związku z tym, że poniesionych wydatków nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie można również dokonać pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z przedmiotowych faktur.

W październiku 2003r. Spółka podjęła uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego o kwotę 3.250.000 zł. w drodze emisji 650.000 akcji zwykłych na okaziciela serii ?D? o wartości 5 zł. każda.

W związku z przeprowadzonym podwyższeniem kapitału w drodze publicznej emisji akcji poniesiono wydatki związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem oferty, sporządzeniem prospektu emisyjnego oraz promocją oferty sprzedaży akcji. Wydatków tych Podatnik nie zaliczył do kosztów uzyskania przychodów powołując się na art. 12 ust. 4 pkt 4 i 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Porady prawne

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11, poz.50 ze zm.), podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Dla skorzystania z powyższego prawa koniecznym jest spełnienie warunków ustawowych określonych w przepisach art. 19, ust. 3, 3a. Jednocześnie realizacja tego prawa została obostrzona wieloma ograniczeniami ustawowymi wynikającymi z art. 19 i 25 ustawy i pozaustawowymi zawartymi w § 48 ust. 4 rozporządzenia M.F. z dnia 22 marca 2002r. W momencie realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego nie mogą zachodzić przesłanki określone w art. 25 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy, zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego lub funduszu założycielskiego albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela, a w towarzystwach funduszy powierniczych ? wartości aktywów tych funduszy.

Natomiast w myśl art. 12 ust. 4 pkt 11 wymienionej ustawy do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalna udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na ich kapitał zapasowy, oraz w spółdzielniach i ich związkach ? wartości wpisowego, przeznaczonych na fundusz zasobowy.

Kosztami uzyskania przychodów w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Ze stanu faktycznego wynika, iż w związku z przeprowadzonym podwyższeniem kapitału w drodze emisji akcji Podatnik poniósł wydatki związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem oferty, sporządzeniem prospektu emisyjnego oraz promocją sprzedaży akcji.

W świetle wyżej zacytowanych przepisów poniesione przez Podatnika wydatki przy emisji akcji nie stanowią kosztu uzyskania przychodu, co wiąże się z zastosowaniem art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym wyłączającym możliwość odliczenia od podatku należnego podatku naliczonego z faktur dokumentujących te wydatki.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika