Podatnik zwraca się z zapytaniem czy z faktury VAT wystawionej przez taką spółkę można odliczyć (...)

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy z faktury VAT wystawionej przez taką spółkę można odliczyć podatek naliczony.Zdaniem Podatnika, umowa zawarta z przedsiębiorcą nie przerejestrowanym do Krajowego Rejestru Sądowego jest umową ważną na gruncie prawa handlowego i będzie taką umową do momentu ewentualnego rozwiązania przez Sąd spółki na podstawie art. 623 § 3 Kodeksu spółek handlowych. W/w faktury zatem będą ważne i można na ich podstawie odliczyć podatek naliczony.

Podatnik zamierza zawrzeć umowę cywilno-prawną na wykonanie usług remontowych ze spółką z o.o. wpisaną do RHB, nie spełniającą wymogu podwyższenia kapitału zakładowego, zgodnie z art. 624 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.).


Ocena prawna stanu faktycznego:


Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 15 ust. 2, a w przypadku importu, suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego (art. 19 ust. 2 w/w ustawy o VAT). Powyższe prawo może zostać spełnione z uwzględnieniem innych warunków określonych w ustawie. W myśl ust. 3 art. 19 ustawy o VAT, obniżenie kwoty podatku należnego następuje nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny, z zastrzeżeniem pkt 2-4. Jeżeli natomiast podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 3, 3d, 3e i 3g, może obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji dla podatku od towarów i usług za okresy wskazane w ust. 3, 3d, 3e i 3g, nie później jednak niż w ciągu roku, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu (kwartale), w którym podatnik nabył prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (art. 19 ust. 3b w/w ustawy VAT). Korekty można dokonać po spełnieniu warunków określonych w ust. 3c art.19 w/w ustawy o VAT.

Porady prawne

W myśl § 48 ust 3 rozporządzenia z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), podstawę do obniżenia przez nabywcę kwoty podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego stanowią wyłącznie oryginały faktur lub faktur korygujących, albo ich duplikaty, o których mowa w § 49.

Jednocześnie przepis art. 25 w/w ustawy i § 48 ust. 4 w/w rozporządzenia zawierają katalogi przypadków, w których nabycie towarów i usług nie uprawnia do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego. Wśród przypadków wymienionych w przywołanych przepisach nie występuje przypadek ograniczający prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT wystawionej przez Spółkę handlową nie spełniającą wymogu określonego w art. 624 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych.

Zatem Podatnik ma prawo obniżyć podatek należny o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług udokumentowanych fakturami wystawionymi przez spółkę nie spełniającą wymogu, o którym mowa powyżej, z zachowaniem warunków określonych w przepisach dotyczących podatku od towarów i usług, chyba że zostanie ona wykreślona z rejestru.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika