Czy prawidłowa jest klasyfikacja świadczonej przez Podatniczkę usługi w zakresie:- prowadzenia świetlicy (...)

Czy prawidłowa jest klasyfikacja świadczonej przez Podatniczkę usługi w zakresie:- prowadzenia świetlicy integracyjnej jako usługi edukacji zwolnionej od podatku od towarów i usług,- pośrednictwa w uzyskiwaniu świadectw zgodności polskich towarów z normami rosyjskimi jako zakup licencji opodatkowanej podatkiem od towarów i usług wg stawki 22%.

Stan faktyczny w sprawie.

Podatniczka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się pośrednictwem w zakresie uzyskania świadectw zgodności polskich towarów z normami rosyjskimi niezbędnych przy sprzedaży polskich produktów na rynku rosyjskim pomiędzy producentem z Polski a Autonomiczną Niekomercyjną Organizacją ?Kaliningradzki Instytut Certyfikacji i Metrologii? mającą siedzibę poza granicami Polski i nie będącą podatnikiem VAT.

Wystawca certyfikatu obciąża Podatniczkę za wystawiony certyfikat rachunkiem w walucie obcej. Z kolei Podatniczka wystawia fakturę VAT na podmiot, który jest rzeczywistym odbiorcą certyfikatu /firmę polską/ za wykonaną usługę pośrednictwa /łącznie z ceną certyfikatu / stosując 22% stawkę VAT.

Porady prawne

Natomiast usługi w zakresie prowadzenia świetlicy integracyjnej traktuje jako usługi w zakresie edukacji PKWiU 80 ? zwolnione z podatku od towarów i usług. Świetlica jest prowadzona i finansowana przez stowarzyszenie.


Ocena prawna stanu faktycznego.

Stosownie do postanowień art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm./ opodatkowaniu podlega sprzedaż i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia świetlicy integracyjnej ? zdaniem Podatniczki ? sklasyfikowaną w PKWiU pod symbolem 80 - usługi w zakresie edukacji.

W postanowieniach art. 7 ust.1 pkt 2 powyżej cyt. ustawy sprecyzowano, iż zwalnia się od podatku od towarów i usług oraz od podatku akcyzowego świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 2. W załączniku nr 2 do ustawy ? wykaz usług, których świadczenie jest zwolnione od podatku ? w poz. 19 wymieniono usługi w zakresie edukacji o symbolu PKWiU 80.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że jeżeli świadczone przez Podatniczkę usługi prowadzenia świetlicy integracyjnej zostały sklasyfikowane w PKWiU pod symbolem 80 - usługi w zakresie edukacji, o których mowa w poz. 19 załącznika nr 2 do cyt. powyżej ustawy - to ich świadczenie jest zwolnione od podatku od towarów i usług zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT.

Podatniczka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się również pośrednictwem w zakresie uzyskania świadectw zgodności polskich towarów z normami rosyjskimi niezbędnych przy sprzedaży polskich produktów na rynku rosyjskim pomiędzy producentem z Polski a Autonomiczną Niekomercyjną Organizacją ?Kaliningradzki Instytut Certyfikacji i Metrologii? mającą siedzibę poza granicami Polski i nie będącą podatnikiem VAT.

Świadectwo zgodności polskich towarów z normami rosyjskimi wystawia ?Kaliningradzki Instytut Certyfikacji i Metrologii? mający siedzibę poza granicami Polski. Podmiot mający siedzibę poza granicami kraju wykonuje usługę oceny jakości badanego towaru w kraju. Dokonanie weryfikacji towarów wiąże się z koniecznością delegowania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej osoby dokonującej takiej ekspertyzy.

W świetle definicji zawartej w postanowieniach art. 4 pkt 5 cyt. ustawy importem usług są usługi świadczone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, za których wykonanie należność jest przekazywana osobie lub jednostce mającej siedzibę bądź miejsce zamieszkania za granicą, a także usługi turystyki wyjazdowej.

Zatem w myśl cytowanego powyżej przepisu stan faktyczny sprawy przedstawiony przez Podatniczkę wskazuje, iż wykonywane przez Podatniczkę usługi w zakresie uzyskiwania świadectw zgodności polskich towarów z normami rosyjskimi należy kwalifikować jako import usług.

Stosownie do postanowień art. 2 ust. 2 powyżej cyt. ustawy opodatkowaniu podlega również eksport i import towarów i usług.

Tak więc w świetle brzmienia cytowanego powyżej przepisu świadczony przez Podatniczkę import usług objęty jest opodatkowaniem zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy VAT stawką podatku wynoszącą 22%.

Jednocześnie wyjaśnić należy, iż świadczony przez Podatniczkę import usług w zakresie uzyskiwania świadectw zgodności polskich towarów z normami rosyjskimi ? zdaniem Podatniczki zakup licencji ? należałoby traktować jako import usług mieszczący się w zakresie pojęciowym usług rzeczoznawstwa.

Rzeczoznawstwo występuje jedynie w Klasyfikacji Usług z 1985r. obowiązującej do 01.04.1995r. /grupowanie KU 89302/ i nie jest wyodrębnione już w nowych klasyfikacjach statystycznych, tj. Klasyfikacji Wyrobów i Usług /KWiU/ z 1995r. oraz Polskiej klasyfikacji Wyrobów i Usług /PKWiU/ z 1997r. Obecnie w KWiU oraz PKWiU rzeczoznawstwo przypisane jest do różnych symboli o różnym zakresie.

W przypadku kategorii statystycznych, dla których nie ma odrębnych definicji w obowiązujących w statystyce zbiorach definicji, do których należy zaliczyć rzeczoznawstwo stosuje się powszechnie dostępne określenia zdefiniowane w słownikach i encyklopediach.

Rzeczoznawstwo ? to z językowego punktu widzenia /Komputerowy Słownik Języka Polskiego PWN z 1998r./ funkcja, zajęcie rzeczoznawcy; biegłość w ocenianiu czegoś, w wydawaniu orzeczeń w sprawach spornych, wynikająca z dobrej znajomości przedmiotu.

Rzeczoznawca zaś to specjalista powoływany do wydawania orzeczenia lub opinii w sprawach spornych, wchodzących w zakres jego kwalifikacji zawodowych; biegły, ekspert.

Natomiast istotą umowy licencyjnej jest udzielenie przez podmiot, któremu wyłącznie przysługuje jakieś prawo do dobra o charakterze niematerialnym, uprawnienia do korzystania z tego prawa innemu podmiotowi na uzgodnionych warunkach. Przedmiotem umów licencyjnych są przede wszystkim dobra niematerialne wymienione w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz w ustawie o wynalazczości. Przy umowie licencyjnej, licencjonodawca nie wyzbywa się swoich uprawnień dysponenta prawa, umożliwiając licencjonobiorcy korzystanie w określonym zakresie z danego prawa lub zezwalając na wykorzystanie określonych czynności, przy czym może ona mieć charakter odpłatny lub nieodpłatny. Udzielenie licencji nie jest tożsame ze sprzedażą prawa. Umowa licencji ma charakter umowy nienazwanej w kodeksie cywilnym, a jej przedmiotem jest prawo.

Aby więc prawidłowo określić zakres świadczonych przez Podatniczkę usług należy podać statystyczne klasyfikacje w tym zakresie a także ewentualnie opinie statystyczne.

W podatku od towarów i usług sprawa klasyfikacji statystycznych jest szczególnie eksponowana, bowiem z symbolami GUS wiąże się określona stawka podatkowa albo zwolnienie od podatku.

Przy stosowaniu stawek podatkowych w podatku od towarów i usług niezbędna jest znajomość grupowań statystycznych, inkorporowanych ze statystyki do prawa podatkowego.

Zatem w celu ustalenia właściwego grupowania, do którego należy zaliczyć towar lub usługę można zwrócić się o pomoc do właściwego terytorialnie urzędu statystycznego lub Głównego Urzędu Statystycznego bowiem ustawodawca nie upoważnił organów podatkowych do wydawania opinii klasyfikacyjnych i nie mogą one w sposób dowolny według sugestii podmiotów gospodarczych oraz dla różnych celów /zastosowań/ decydować o zaliczeniu określonych towarów i usług do odpowiedniego grupowania PKWiU, do którego zalicza się określony towar lub usługę.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika