Wątpliwości podatnika dotyczą poniższych kwestii: 1) Czy umieszczenie baneru reklamowego na sali (...)

Wątpliwości podatnika dotyczą poniższych kwestii:
1) Czy umieszczenie baneru reklamowego na sali sportowej stanowi świadczenie usług na rzecz reprezentacji lub reklamy, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Czy zakup miejsca od Klubu Sportowego na umieszczenie baneru w celach reklamowych nie podlega opodatkowaniu oraz czy podatnik ma prawo odliczyć zawarty w cenie zakupu podatek naliczony na zasadach ogólnych? Czy przekazanie przez podatnika na rzecz Klubu Sportowego zakupionych koszulek sportowych z logo firmy podatnika jak również piłek nożnych oraz obuwia sportowego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
W opinii podatnika pomimo faktu, że przekazał on baner reklamowy na potrzeby reklamy, to sam fakt zawieszenia baneru w sali sportowej nie rodzi obowiązku zapłaty podatku VAT. W świetle ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podlega ?świadczenie usług oraz przekazanie lub zużycie towarów na potrzeby reprezentacji albo reklamy?, a więc podatnik ma prawo odliczyć zawarty w cenie zakupu podatek VAT na zasadach ogólnych, gdyż kupuje od klubu sportowego miejsce na powieszenie banera reklamowego.
2) Czy w sytuacji przekazania pracownikom paczek z okazji świąt, które zostaną w 100% sfinansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, podatnik ma obowiązek wykazywać w deklaracji VAT-7 sprzedaż zwolnioną, gdy nie dokonano odliczenia podatku naliczonego od nabycia towarów służących sprzedaży zwolnionej od podatku VAT?
Czy w świetle § 67 powyższego rozporządzenia zwolnienie dotyczy tylko usług świadczonych przez zakład pracy, czy także usług wykonywanych przez inne pomioty, ale finansowanych z funduszu socjalnego?
Czy w przypadku sfinansowania pracownikom wczasów krajowych zorganizowanych przez biura turystyczne należy dokonać odliczenia podatku VAT na zasadach ogólnych, a następnie zapłacić podatek należny od przekazanych skierowań, czy też jest możliwe nie zapłacenie podatku należnego przy braku dokonania odliczenia podatku VAT, czy też należy bezwzględnie uiścić podatek należny?
Czy w przypadku gdy zwolnienie nie obejmuje usług obcych, należy opodatkować sprzedaż usług finansowanych z funduszu świadczeń socjalnych oraz czy można skorzystać z odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup usługi obcej?
W opinii podatnika ? w świetle § 67 ust.1 pkt 1 lit.l rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz.268 z późn. zm.) ? w momencie wydania paczek nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku VAT, a podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku VAT, gdyż poniesiony wydatek związany jest z czynnością zwolnioną.

Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi w zakresie sprzątania obiektów, prania oraz szycia.

W czasie odbywających się zawodów sportowych organizowanych przez Klub Sportowy podatnik umieszcza na sali sportowej baner reklamowy. Klub Sportowy wystawia następnie na rzecz podatnika fakturę o treści ?za usługi reklamowe? lub ?za reklamę firmy podczas zawodów sportowych?.

Ponadto firma zamierza z okazji świąt wydać pracownikom paczki w 100% sfinansowane przez Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, jak również planuje sfinansować pracownikom wczasy krajowe organizowane przez inne podmioty, tj. biura turystyczne.

Porady prawne

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art.2 ust.1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz.50 z późn. zm.) ? zwanej dalej ustawą o VAT ? opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Powyższy przepis stosuje się również ? w myśl art.2 ust.3 pkt 1 ? do świadczenia usług oraz przekazania lub zużycia towarów na potrzeby reprezentacji albo reklamy.

W myśl art.19 ust.1 przywołanej wyżej ustawy, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego sprzedaż przez Klub Sportowy miejsca na powieszenie baneru reklamowego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, stanowi bowiem w myśl art.2 ust.1 ustawy o VAT odpłatne świadczenie usługi, tj. udostępnienie miejsca na umieszczenie baneru. Podatnik zaś ma prawo odliczyć podatek naliczony z faktur wystawionych na jego rzecz przez Klub Sportowy, o ile nabycie tych usług związane jest ze sprzedażą opodatkowaną.

Wskazać ponadto należy, że z przytoczonych. wyżej przepisów wynika, iż czynności wymienione w art.2 ust.3 pkt 1 cyt. wyżej ustawy generalnie podlegają opodatkowaniu, jednak w ramach art.7 ust.3 ustawy o VAT zwalnia się od podatku od towarów i usług czynności, o których mowa w art.2 ust.1, 2 i 4, w przypadku gdy podatnik nie pomniejszył podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie lub imporcie towarów przekazanych lub zużytych w ramach tych czynności.

Tak więc, przekazanie dla Klubu Sportowego zakupionych koszulek sportowych z logo firmy, jak również piłek nożnych czy obuwia sportowego ? podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w przepisach ustawy o VAT, chyba że ma miejsce sytuacja wymieniona w art.7 ust.3 ustawy o VAT.

Przepis § 67 ust.1 pkt 1 lit.l rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz.268 z późn. zm.) stanowi, iż zwalnia się od podatku od towarów i usług ? usługi związane z wypoczynkiem oraz nieodpłatne świadczenia okolicznościowe, świadczone przez zakłady pracy na rzecz pracowników i ich rodzin oraz innych osób, jeżeli te usługi i świadczenia są finansowane co najmniej w 30% z funduszy specjalnych, tworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Jeżeli więc wydanie towarów (w formie paczek) dla pracowników nastąpiło np. z okazji świąt lub innej przyczyny, która nadaje świadczeniu charakter okolicznościowy, i jednocześnie gdy wydane towary zostały w co najmniej 30% sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, wówczas wydanie tych towarów pracownikom będzie zwolnione z podatku VAT. Konsekwencją zwolnienia od podatku VAT powyższych nieodpłatnych świadczeń okolicznościowych jest zadeklarowanie w wartościach brutto nieodpłatnych świadczeń jako czynności zwolnionych od VAT w deklaracji VAT-7 za okres, w którym podatnik je przekazał, oraz brak prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów przeznaczonych na nieodpłatne świadczenia okolicznościowe przy uwzględnieniu przepisów art. 20 ustawy o podatku VAT.

Wynikające z § 69 ust.1 pkt 1 lit.l przywołanego wyżej rozporządzenia zwolnienie ma zastosowanie w sytuacji, gdy usługi związane z wypoczynkiem - świadczone przez zakład pracy na rzecz pracowników i ich rodzin oraz innych osób - są finansowane w co najmniej 30% z funduszy specjalnych tworzonych na podstawie odrębnych przepisów. Powyższy przepis w jasny sposób stanowi o usługach świadczonych przez zakład pracy, a więc jednoznacznie mówi w jakim przypadku ma zastosowanie powyższe zwolnienie. Takie stanowisko organów podatkowych znajduje potwierdzenie również w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 06 listopada 1997r. o nr PP1-7203-104/97/ZD.

Jednocześnie wskazać należy, iż podatnik (zakład pracy) w myśl art.25 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT, nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą ze świadczenia ww. usług wypoczynkowych, będących usługami zwolnionymi od podatku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika