Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o (...)

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wyprowadzeniem ze składu celnego po 1 maja 2004r. towarów na terytorium Polski. Zdaniem Podatnika prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego będzie przysługiwało bądź na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz.50 z późn. zm), zwanej dalej starą ustawą, bądź na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), zwanej dalej nową ustawą.

Podatnik posiada w składzie celnym, znajdującym się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, towary, które zostały przywiezione z terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej przed rozszerzeniem. Towary zostały objęte, w okresie przed stosowaniem przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, procedurą składu celnego. Po 1 maja 2004r. znaczna ich część zostanie wyprowadzona ze składu celnego na terytorium Polski.


Ocena prawna stanu faktycznego


Zgodnie z art. 170 ust. 2 nowej ustawy, w przypadku gdy towary zostały przywiezione z terytorium Wspólnoty przed rozszerzeniem lub z terytorium nowych państw członkowskich na terytorium kraju przed 1 maja 2004r. i 1 maja 2004r. pozostają w dalszym ciągu na terytorium kraju objęte następującym przeznaczeniem celnym:

Porady prawne

procedurą uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń;

procedurą odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych;

procedurą składu celnego;

procedurą tranzytu, w tym także składowaniem czasowym przed nadaniem przeznaczenia celnego;

wolny obszar celny/skład wolnocłowy

? przepisy o podatku od towarów i usług obowiązujące w chwili nadania tym towarom tego przeznaczenia stosuje się nadal do momentu zakończenia tego przeznaczenia.

Na mocy art. 170 ust. 2 pkt 3 nowej ustawy do towarów objętych procedurą składu celnego, sprowadzonych przed 1 maja 2004r., z terytorium Wspólnoty oraz po 1 maja 2004r. nadal objętych w/w procedurą, mają zastosowanie przepisy obowiązujące w chwili nadania towarom procedury składu celnego. Oznacza to, że do momentu zakończenia procedury składu celnego stosuje się przepisy starej ustawy.

Jednocześnie na podstawie art. 170 ust. 4 nowej ustawy za import towarów, o których mowa w ust. 2 art. 170 nowej ustawy, uważa się zakończenie na terytorium kraju przeznaczenia celnego zgodnie z przepisami prawa celnego lub wprowadzenie na terytorium kraju towarów do wolnego obrotu bez dokonania formalności celnych.

Ustawodawca wskazał, iż w przypadku, gdy towary zostały przywiezione do Polski przed 1 maja 2004r. z terytorium Wspólnoty przed rozszerzeniem i w dniu 1 maja 2004r. były objęte procedurą składu celnego, to zakończenie po 1 maja 2004r. na terytorium kraju procedury składu celnego, zgodnie z przepisami prawa celnego, w świetle przepisu art. 170 ust. 4 nowej ustawy uznane jest za import towarów.

Należy w tym miejscu wskazać, iż w myśl art. 102 § 1 pkt 1 Kodeksu Celnego procedura składu celnego pozwala na składowanie w składzie celnym towarów niekrajowych, które w czasie tego składowania nie podlegają cłu ani ograniczeniom i zakazom określonym w przepisach odrębnych (...). Ponadto procedura składu celnego jest jedną z procedur zawieszających - art. 89 § 1 Kodeksu Celnego. Jej zakończenie zgodnie z art. 94 Kodeksu Celnego następuje, gdy towary te objęte tą procedurą (...) otrzymają inne przeznaczenie celne.

W świetle w/w przepisów przejściowych ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisów celnych zakończenie procedury składu celnego na terytorium Polski, które następuje poprzez nadanie towarom innego przeznaczenia celnego, w przedmiotowym przypadku, objęcie towarów procedurą dopuszczenia do obrotu (wprowadzenie towarów na terytorium RP), uznane jest za import towarów. Import towarów, o którym mowa w art. 170 ust. 4 nowej ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawek i zasad określonych w nowej ustawie, przy uwzględnieniu art. 170 ust. 5, 7 i 8 nowej ustawy.

Ustawodawca w art. 86 ust. 1 nowej ustawy stwierdził, że podatnikom, o których mowa w art. 15 nowej ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, za wyjątkiem grup podatników (art. 114, art. 119 ust.4, art.120 ust.17 i 18, art. 124), odnośnie których prawo do odliczenia podatku naliczonego nie przysługuje.

Kwotę podatku naliczonego stanowi ? zgodnie z treścią art. 86 ust. 2 pkt 2 nowej ustawy ? suma kwot podatku określona w fakturach, a w przypadku importu towarów ? suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 nowej ustawy.

Reasumując, w przedmiotowym stanie faktycznym, czynność wyprowadzenia po 1 maja 2004r. towarów ze składu celnego na terytorium kraju zostanie zgodnie z art. 70 ust. 2 i 4 nowej ustawy uznana za import towarów. Konsekwentnie, Podatnikowi będzie przysługiwało na podstawie przepisów nowej ustawy (art. 86 ust. 1 nowej ustawy) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego stanowiącego sumę kwot podatku wynikających z dokumentu celnego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika