W opinii Podatnika nie ma bezpośredniej zależności pomiędzy otrzymywaną dotacją, a ilością świadczonych (...)

W opinii Podatnika nie ma bezpośredniej zależności pomiędzy otrzymywaną dotacją, a ilością świadczonych usług. Kwota dotacji jest niezmienna bez względu na ilość zorganizowanych imprez, ilość sprzedanych biletów czy też ilość osób odwiedzających klub. Wobec powyższego, zdaniem Podatnika, dotacja otrzymywana na prowadzenie działalności kulturalnej nie stanowi podstawy opodatkowania w rozumieniu art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług.

Klub będący miejską instytucją kultury, powołaną uchwałą Rady Miasta

otrzymuje środki finansowe niezbędne do prowadzenia działalności kulturalnej od gminy, która przekazuje na jego rzecz co miesiąc dotację. Otrzymywane dotacje klub obowiązany jest wydatkować na prowadzenie działalności kulturalnej. Z dotacji tych opłacane są wynagrodzenia, koszty utrzymania budynku oraz w znikomym zakresie finansowane są działania kulturalne. Podstawowym źródłem finansowania imprez kulturalnych są przychody ze sprzedaży biletów oraz prowadzonej przez klub kawiarni.


Ocena prawna stanu faktycznego:

Porady prawne

Z mocy art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Zatem w sytuacji, gdy podatnik ? w związku z konkretną dostawą lub świadczeniem usługi ? otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie (dotację, subwencję) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, to tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia usługi (dotacja przedmiotowa).

Natomiast w sytuacji, gdy taki związek bezpośredni nie występuje, dofinansowanie na pokrycie niezidentyfikowanych wprost kosztów działalności nie podlega opodatkowaniu, ponieważ obrotu w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług nie stanowi dotacja mająca na celu dofinansowanie działalności określonych instytucji (np. instytucji kultury), nie uzależniona od ilości i wartości świadczonych usług. Dotacja ta ma charakter podmiotowy i nie występuje bezpośredni związek pomiędzy otrzymaną dotacją a konkretną imprezą kulturalną i ilością tych imprez.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika