W opinii Podatnika po dniu 01 maja 2004r. ma on również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (...)

W opinii Podatnika po dniu 01 maja 2004r. ma on również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktur dokumentujących nabycie paliwa do wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej ciągnika siodłowego marki SCANIA. Podatnik zaznacza, że pojazd ten nie posiada ani homologacji ani też ładowności określonej w dowodzie rejestracyjnym, służy natomiast do przewozu ładunków o ciężarze do 50 ton.

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług transportowych. Do działalności tej Podatnikowi służy ciągnik siodłowy marki SCANIA.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Z mocy art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ?ustawą o VAT?, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5.

Porady prawne

W art. 86 ust. 3 i 5 ustawy o VAT mowa jest o samochodach osobowych oraz innych pojazdach samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:

DŁ = 357 kg + n x 68 kg

gdzie:

DŁ ? oznacza dopuszczalną ładowność,

n- oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.

Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń) określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, przy czym pojazdy które w wymienionych wyżej dokumentach nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe.

Ograniczenie w zakresie wysokości kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i ust. 4 ustawy o VAT nie ma zastosowania do ciągników siodłowych. Tym samym nie stosuje się ograniczenia, o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT do odliczenia kwoty podatku naliczonego zawartego w cenie paliw do napędu tych ciągników.

Kwota podatku naliczonego przy nabyciu ciągników siodłowych oraz kwota podatku naliczonego zawartego w cenie paliw wykorzystywanych do napędu tych ciągników, podlega odliczeniu na ogólnych zasadach określonych w cytowanej ustawie. Pojazdy te zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług mieszczą się zasadniczo w grupie ciągników drogowych i są zaprojektowane co do zasady do ciągnięcia naczepy połączonej z tym pojazdem za pomocą siodła.

Wobec powyższego ciągnik siodłowy nie mieści się w kategorii pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy o VAT.

Powyższe stanowisko potwierdza również Minister Finansów w piśmie znak PP3-812-392/2004/JŁ 1585 PP.

Zatem kwota podatku naliczonego przy nabyciu paliwa wykorzystywanego następnie do napędu ciągnika siodłowego podlega rozliczeniu na zasadach ogólnych określonych w ustawie o VAT.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika