1. Czy jako tzw. czynny podatnik podatku VAT świadczący usługi w zakresie turystyki będzie zobowiązany (...)

1. Czy jako tzw. czynny podatnik podatku VAT świadczący usługi w zakresie turystyki będzie zobowiązany do dokonania rejestracji w zakresie handlu wewnątrzwspólnotowego gdy dokonywać będzie zakupu usług od podatników mających siedzibę (miejsce prowadzenia działalności lub miejsce zamieszkania) na terytorium Wspólnoty dla bezpośredniej korzyści turysty oraz gdy te usługi świadczyć będzie na terytorium Wspólnoty (np. w Czechach, Słowacji).Zdaniem podatnika taka rejestracja nie będzie konieczna, ponieważ nie wykonuje czynności, które taką rejestracją są objęte i wymienione zostały na druku VAT-R/UE (zał. Nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 kwietnia 2004r. w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług, Dz.U. z 2004r. Nr 55, poz. 539).2. Na jakim podmiocie ciąży obowiązek podatkowy w sytuacji, gdy usługi turystyki zakupywane przez turystów polskich i z innych krajów Wspólnoty są świadczone na terytorium Wspólnoty, ale nie na terytorium naszego kraju, a spółka aby mogła świadczyć swoją usługę musi ją zakupić u innego podmiotu mającego siedzibę na terytorium Wspólnoty, ale nie na terytorium kraju. Według spółki obowiązek podatkowy spoczywa na podatniku i opodatkowaniu podlega marża w wysokości 22%.3. Na jakim podmiocie ciąży obowiązek podatkowy w sytuacji, gdy usługi turystyki zakupować będą w spółce inne biura turystyczne z Polski oraz innych krajów Wspólnoty. Czy opodatkować należy marżę (art. 119 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług), czy też obrót (art.29ust. 1 ustawy). Podatnik uważa, że obowiązek podatkowy spoczywa na spółce, a opodatkowaniu podlega obrót, ponieważ usługi nie będą świadczone bezpośrednio turyście tylko innemu biuru turystycznemu.4. Jak należy opodatkować usługi świadczone poza terytorium Wspólnoty. Zdaniem spółki opodatkować należy marżę w g stawki 0%.

Stan faktyczny:

Podatnik świadczy usługi w zakresie turystyki na terytorium kraju i Wspólnoty dla bezpośredniej korzyści turystów.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Ad.1 Obowiązek zarejestrowania dla transakcji wewnątrzwspólnotowych został uregulowany w przepisach art. 97 ust. 1-3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą.

Porady prawne

Zgodnie z powyższymi przepisami, podatnikami zobowiązanymi do rejestracji jako podatnicy VAT-UE są podatnicy dokonujący wewnatrzwspólnotowych dostaw lub nabyć towarów oraz podatnicy nabywający usługi, o których mowa w art. 28 ust. 3,4,6 i 7, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług.

Mając na uwadze przepisy ustawy oraz stan faktyczny taki, że podatnik świadczy usługi w zakresie turystyki dla bezpośredniej korzyści turysty, Spółka nie ma obowiązku rejestracji jako podatnik VAT-UE.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera bowiem regulacji obligujących podatników świadczących usługi turystyki na rzecz turystów z UE do dokonania rejestracji jako podatnik VAT UE.

Ad.2. Świadczenie usług turystycznych na terenie kraju i terytorium Wspólnoty opodatkowane jest z mocy ustawy o podatku od towarów i usług ? przepis art. 41 ust. 1 - stawką 22%

Zgodnie z art. 119 ustawy o podatku od towarów i usług usługi turystyki podlegają szczególnym procedurom opodatkowania.

Przepis art. 119 ust. 1 stanowi, że podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku, z zastrzeżeniem ust. 5. Stosownie do ust. 2 przez marżę, o której mowa w ust. 1, rozumie się różnicę między kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi, a ceną nabycia przez podatnika towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty; przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie.

Ad. 3 Opodatkowanie marży (wg stawki 22% ) przy usługach turystycznych, na zasadach określonych w art. 119 stosuje się zgodnie z ust. 3 bez względu na to, kto nabywa usługę turystyki, w przypadku gdy podatnik:

  1. ma siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju;
  2. działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek;
  3. przy świadczeniu usługi nabywa towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty;
  4. prowadzi ewidencję, z której wynikają kwoty wydatkowane na nabycie towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, oraz posiada dokumenty, z których wynikają te kwoty.

Ad. 4 Przepis art. 119 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż usługi turystyki podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0%, jeżeli usługi nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty są świadczone poza terytorium Wspólnoty. W przypadku usług świadczonych zarówno na terytorium Wspólnoty, jak i poza nim, to zgodnie z ust. 8 art. 119 - usługi turystyki podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% tylko w części, która dotyczy usług świadczonych poza terytorium Wspólnoty.

Jednocześnie należy wziąć pod uwagę uregulowanie zawarte w ust. 9 ? przepisy ust. 7 i 8 stosuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika dokumentów potwierdzających świadczenie tych usług poza terytorium Wspólnoty.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika