Według jakiej podstawy i przy zastosowaniu jakiej stawki rozliczyć należy podatek VAT od tej części (...)

Według jakiej podstawy i przy zastosowaniu jakiej stawki rozliczyć należy podatek VAT od tej części budynku, która ma być przejęta przez wspólników na ich cele prywatne?
Zdaniem Podatnika należy zapłacić należny podatek VAT, jednak Podatnik nie wie, jaką przyjąć podstawę i jaką zastosować stawkę podatku.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej 'podatkiem', podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast art. 7 ust. 2 pkt 1 w/w cyt. ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, (...).

Porady prawne

W myśl art. 29 ust 1 w/w ustawy ? podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2-12 (...). Natomiast zgodnie z dyspozycją art. 29 ust. 10 w przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).

Natomiast pojęcie towarów używanych, w odniesieniu do budynków i budowli lub ich części ma zastosowanie, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 2 pkt 1).

Z powyższych przepisów wynika, ze zwolnienie od podatku od towarów i usług ma zastosowanie tylko w przypadku dopełnienia przez Podatnika obu podanych wymogów łącznie, zatem nie ma zastosowania do sprawy zawartej w wystąpieniu.

Według informacji wyodrębnienie części budynku i jego przejęcie na cele prywatne wspólników dotyczy obiektu sklasyfikowanego wg PKOB w grupowaniu 121, a jego przekazanie do użytku nastąpiło w 2002r.

W związku z powyższym Podatnik dokonując przekazania na cele osobiste wspólników części budynku oddanego do użytku w 2002r., zaklasyfikowanego do PKOB 121, który nie spełnia warunków budynku używanego (art. 43 ust. 2 ustawy o VAT), winien przyjąć jego podstawę do opodatkowania zgodnie z powyższym przepisem zawartym w art. 29, a dla tej czynności zastosować podstawową stawkę podatku VAT, tj. 22%.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika