Podatnik zwraca się z zapytaniem czy zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od (...)

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535)- zwanej dalej ustawą ubezpieczenie związane z towarami będącymi przedmiotem usługi spedycji , należy traktować jako część usługi spedycyjnej. Zdaniem Podatnika ubezpieczenie cargo na czas transportu organizowanego przez Podatnika w ramach usługi spedycji nie jest samodzielną usługą ubezpieczenia i nie podlega zwolnieniu na podstawie art. 43 ust 1 pkt 1 ustawy, lecz jako część usługi spedycji, podlega takim samym zasadom opodatkowania jak usługa spedycji.

Stan faktyczny:

Podatnik świadczy usługi spedycji ładunków przede wszystkim w handlu międzynarodowym i wewnątrzwspólnotowym. Podatnik działa w imieniu własnym na rzecz osób trzecich. Dla realizacji usługi spedycji - jeśli zlecenie obejmuje także ubezpieczenie towaru w czasie transportu ? Podatnik zgłasza ładunek będący przedmiotem spedycji do ubezpieczenia ?cargo?. Za każdą ubezpieczoną przesyłkę ubezpieczyciel wystawia rachunek według którego płatnikiem i ubezpieczającym jest Podatnik a ubezpieczonym zleceniodawca Podatnika.

Porady prawne

Ocena prawna stanu faktycznego:

Przez świadczenie usług ? zgodnie z art. 8 ust 1 ustawy- rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej , które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy. W ust 3 art. 8 ustawy ustawodawca wskazał , iż usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej w ustawie o podatku od towarów i usług identyfikowane są za pomocą tych klasyfikacji.

Świadczone przez Podatnika usługi spedycji należą do grupowania PKUiW 63.40.12.00 i są wymieniane w przepisach ustawy dotyczących między innymi ustalenia miejsca świadczenia usług czy sposobu opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika wynika , że Podatnik świadcząc usługi spedycji dokonuje zakupu usługi ubezpieczenia cargo we własnym imieniu na rzecz zlecającego spedycję.

Zgodnie z art. 794 Kodeksu cywilnego przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem. Zatem przedmiotem umowy spedycji mogą być wszelkie czynności prawne i faktyczne związane z przewozem takie jak zważenie, wypełnienie dokumentów przewozowych, zawarcie umowy przewozu, dostarczenie przesyłki przewoźnikowi, załadunek, zawarcie umowy ubezpieczenia, załatwianie formalności celnych, odbiór przesyłki, składowanie itp. Są to usługi pomocnicze, które jednak dla spedytora stanowią świadczenie główne a nie dodatkowe.

Jeżeli zatem z zawartej umowy spedycji wynika , że w zakres usługi wchodzi ubezpieczenie przewożonego ładunku, to nie ma przeszkód biorąc pod uwagę powyższe przepisy, aby również dla potrzeb podatku od towarów i usług ubezpieczenie takie stanowiło integralną część usługi spedycji i podlegało takim samym zasadom opodatkowania jak usługa spedycji.

Należy również zaznaczyć , iż ustawa o podatku od towarów i usług nie stanowi przeszkód do wyłączenia usługi ubezpieczenia z usługi spedycji i zastosowania do niej zasad opodatkowania odpowiednich dla usług ubezpieczenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika