Czy osoba fizyczna nabywająca nieruchomość na cele działalności gospodarczej może odliczyć naliczony (...)

Czy osoba fizyczna nabywająca nieruchomość na cele działalności gospodarczej może odliczyć naliczony podatek od towarów i usług od tego zakupu ?

Stan faktyczny :

Zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług ? osoba fizyczna ? zamierza nabyć na cele prowadzonej działalności gospodarczej zabudowaną budynkiem nieruchomość gruntową. W akcie notarialnym odrębnie zostanie określona wartość gruntu i budynku.


Ocena prawna stanu faktycznego i stanowiska w sprawie :

Zgodnie z przepisem art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega sprzedaż towarów na terenie RP.

Porady prawne

Definicja ustawowa towaru zawarta w art. 4 pkt 1 ustawy wymienia m.in. budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności określonych w art. 2, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Jednocześnie z przepisu tego wynika, że grunt nie jest towarem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Dodatkowo w art. 15 ust. 4 ustawy podkreślono, że w przypadku sprzedaży budynków lub budowli na trwałe z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania wyłącza się wartość gruntu.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w treści art. 19 ust. 1 ustawy podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną.

W myśl ust. 2 tegoż artykułu kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 15 ust. 2, a w przypadku importu ? suma kwot wynikająca z dokumentu celnego.

Termin przysługującego odliczenia podatku naliczonego określają przepisy ust. 3 i 3a tego artykułu.

Możliwość skorzystania przez Podatnika z prawa do odliczenia podatku naliczonego od danego zakupu uzależniona jest jednak od spełnienia przez niego szeregu warunków wymienionych w przepisach cyt. wyżej ustawy oraz w przepisach zawartych w rozporządzeniu Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.). Jednym z tych warunków jest związek dokonywanych zakupów z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu (art. 20 ust. 2 oraz art. 25 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy). Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy podatnik dokonujący sprzedaży towarów opodatkowanych i zwolnionych od podatku obowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego, związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną.

W przypadku podatników dokonujących czynności podlegających opodatkowaniu i zwolnionych od tego podatku, kiedy nie jest możliwe wyodrębnienie kwot podatku naliczonego związanego wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną ? podatnik może zmniejszyć podatek należny o taką część podatku naliczonego, która odpowiada procentowemu udziałowi wartości sprzedaży towarów opodatkowanych podatkiem w wartości sprzedaży ogółem. Przy ustalaniu wartości sprzedaży nie uwzględnia się kwot podatku (art. 20 ust. 3).

Biorąc pod uwagę fakt, że rozliczenia podatku od towarów i usług podatnik dokonuje w zamkniętych cyklach miesięcznych (art. 26 w/w ustawy), oceny co do związku nabytych towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi podatnik dokonuje w ramach rozliczanego miesiąca.

Wyjątek stanowi przypadek wskazany w art. 20 ust. 4 i 5 - nabycia przez podatnika towarów i usług zaliczanych u niego do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

W takim przypadku procentowy udział sprzedaży opodatkowanej w wartości sprzedaży ogółem oblicza się na podstawie sprzedaży z ostatnich sześciu miesięcy. Podatnicy dokonujący czynności podlegające opodatkowaniu w okresie krótszym niż sześć miesięcy procentowy udział sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem ustalają zgodnie z art. 20 ust. 3, po czym po upływie sześciu miesięcy od rozpoczęcia działalności na nowo wyliczają ten udział zgodnie z ust. 4 i dokonują korekty podatku naliczonego (art. 20 ust. 5)

Warunkiem zastosowania przy rozliczeniu podatku naliczonego przepisu art. 20 ust. 4 ustawy, czyli odliczenie na podstawie sprzedaży z okresu 6 miesięcy jest przyjęcie przedmiotowego budynku do używania i wprowadzenie do ewidencji środków trwałych.

Zatem w świetle obowiązujących przepisów oraz w przedstawionym stanie faktycznym - Podatnik może skorzystać z obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikającego z faktury dokumentującej zakup budynku ? środka trwałego na zasadach ogólnych pod warunkiem, iż zakup ten będzie służył jego sprzedaży opodatkowanej. Jednocześnie wskazać należy, iż faktura dokumentująca przedmiotowy zakup budynku powinna być wystawiona po podpisaniu aktu notarialnego. Wcześniejsze jej wystawienie nie daje bowiem nabywcy prawa do odliczenia podatku naliczonego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika