Podatnik zwraca się z zapytaniem:1) Czy po 1 maja 2004r. w przypadku świadczenia opisanych usług zobowiązany (...)

Podatnik zwraca się z zapytaniem:1) Czy po 1 maja 2004r. w przypadku świadczenia opisanych usług zobowiązany jest posiadać NIP-UE?2) Jak należy opodatkować i rozliczyć te usługi po 1 maja 2004r.?3) Jaką stawkę VAT należy zastosować przy wykonywaniu usług?4) Czy ma on obowiązek zarejestrowania się w krajach Wspólnoty, przez terytorium których odbywa się przewóz?Podatnik ma wątpliwości, czy dla świadczonych usług transportowych istotne jest na kogo została wystawiona faktura, czy też istotny jest kraj, przez który odbywa się transport i przejechane w związku z tym kilometry, czy też miejsce siedziby podatnika. Zdaniem Podatnika w przypadku usług transportowych miejscem ich świadczenia jest zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, miejsce gdzie odbywa się transport z uwzględnieniem pokonanych odległości. W ocenie Podatnika tak określone miejsce opodatkowania powoduje, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega tylko ta część usługi, która jest wykonywana na terytorium Polski. Natomiast pozostała część usługi świadczona poza krajem nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Stan faktyczny w sprawie:

Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi okazjonalnego przewozu osób samochodem osobowym do 9 osób na terenie Polski i innych państw członkowskich Unii Europejskiej (Niemiec, Holandii, Belgii, Danii). Odbiorcami faktur wystawianych przez Podatnika są kontrahenci mający siedzibę w Polsce i w Norwegii.

Ocena prawna stanu faktycznego

Ustawodawca w przepisach art. 97 ust. 1 ? 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), obowiązującej od 1 maja 2004r. wskazał grupę podmiotów zobowiązanych do dokonania rejestracji dla celów uczestnictwa w handlu wewnątrzwspólnotowym. Zgodnie z powyższymi przepisami, podatnikami zobowiązanymi do rejestracji jako podatnicy VAT-UE są:

Porady prawne

? podatnicy zamierzający dokonywać wewnątrzwspólnotowych dostaw lub nabyć towarów (art. 97 ust. 1ustawy),

? osoby prawne niebędące podatnikami w rozumieniu art. 15 ustawy prowadzące działalność gospodarczą, u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła kwotę, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy,

? podatnicy którzy zamierzają skorzystać z możliwości określonej w art. 10 ust. 6 ustawy,

? podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, którzy nabywają usługi, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług (art. 97 ust. 3 ustawy).

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi przewozu osób samochodem osobowym do 9 osób na terenie kraju i innych państw członkowskich. W związku z tym, że system podatku od towarów i usług uregulowany w ustawie nie przewiduje dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych potrzeby rejestrowania się podatników w przypadkach innych niż wyżej wymienione, w tym m.in. w przypadku świadczenia usług - podatnik świadczący usługę transportu osób nie podlega obowiązkowi rejestracji dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, konsekwentnie nie ma obowiązku posługiwania się numerem identyfikacyjnym VAT-UE, o którym mowa w art. 97 ust. 10 ustawy.

W świetle przepisów ustawy usługa transportu osób może być opodatkowana według stawki krajowej 0%, 7% albo też wcale nie podlegać opodatkowaniu w kraju. Wysokość stawki podatku VAT zależy od miejsca wykonania usługi transportu oraz od sposobu przewozu osób. Ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług transportowych określa ogólną zasadę dotyczącą miejsca świadczenia, a zatem i miejsca opodatkowania usług transportowych. I tak, zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt. 2 ustawy, miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28. Z powołanego przepisu wynika, iż dla prawidłowego ustalenia miejsca opodatkowania usług transportowych istotne jest określenie trasy, przez którą przebiega dany transport. Miejsce świadczenia usługi transportowej wyznacza miejsce (miejsca) jej opodatkowania, czyli państwo (państwa), w którym (w których) należy zapłacić podatek VAT.

Uwzględniając powyższą zasadę opodatkowania usług transportowych, wyrażoną w art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy, zgodnie z którą miejscem świadczenia usług, a co się z tym wiąże ? miejscem ich opodatkowania podatkiem od towarów i usług, jest miejsce, gdzie odbywa się transport z uwzględnieniem pokonanych odległości, w przypadku świadczenia usługi transportu osób na terenie Polski oraz na terenie państw Unii Europejskiej, miejscem jej opodatkowania będą kraje przez terytorium których przebiegać będzie transport, proporcjonalnie do pokonanego odcinka trasy przejazdu.

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego. Przez usługi transportu międzynarodowego zgodnie z art. 83 ust. 3 pkt 2 ustawy, rozumie się m. in. przewóz lub inny sposób przemieszczania osób środkami transportu morskiego, lotniczego i kolejowego:

  1. z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju,
  2. z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu na terytorium kraju,
  3. z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt).

Przepis art. 2 ustawy stanowi, że przez ?terytorium kraju? rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z analizy powyższych przepisów prawa podatkowego wynika, że transport międzynarodowy osób jest to transport, który rozpoczyna się w Polsce i kończy się poza terytorium Polski, rozpoczyna się poza Polską i kończy na terytorium Polski, rozpoczyna się poza Polską i kończy poza Polską, gdy trasa w pewnym odcinku przebiega przez Polskę. Jednocześnie aby powyższa usługa przewozu lub inny sposób przemieszczania osób została uznana za transport międzynarodowy, koniecznym jest, aby przemieszczenie nastąpiło transportem morskim, lotniczym i kolejowym. Zatem każdy przewóz środkami transportu drogowego z Polski do krajów Unii Europejskiej lub kraju trzeciego nie jest międzynarodowym transportem osób.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika wynika, iż świadczy on usługi przewozu osób samochodem osobowym do 9 osób na terenie Polski i innych państw członkowskich Unii Europejskiej (Niemiec, Holandii, Belgii i Danii). W świetle przepisu art. 83 ust. 3 pkt 2 ustawy świadczone przez podatnika usługi polegające na przewozie osób środkiem transportu drogowego nie stanowią usług międzynarodowego transportu osób, a co za tym idzie nie podlegają opodatkowaniu zerową stawką podatku VAT.

Uwzględniając zasadę opodatkowania usług transportowych ? wyrażoną w art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy ? w sytuacji, gdy podatnik dokonuje okazjonalnego przewozu osób samochodem osobowym do 9 osób na terenie kraju i na terenie państw Wspólnoty (Niemcy, Holandia, Belgia i Dania), obowiązany jest opodatkować każdą część usługi transportowej w państwie, przez terytorium którego przebiega przewóz.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 144 ust. 1. Pod pozycjami 142 -144 w/w załącznika ustawodawca wymienił usługi:

? PKWiU 60.21 ?Usługi pasażerskiego transportu rozkładowego lądowego pozostałe?;

? PKWiU 60.22 ?Usługi taksówkowe oraz wynajmowania samochodów osobowych z kierowcą?;

? PKWiU 60.23 ?Usługi pasażerskiego transportu lądowego pozostałe?.

O ile przedmiotowe usługi świadczone przez podatnika klasyfikowane są do w/w usług transportowych, ich świadczenie na odcinku krajowym podlega opodatkowaniu według obniżonej stawki podatku VAT 7%.

Natomiast podatnik dokonując okazjonalnego przewozu osób na terenie innych krajów Unii Europejskiej zobowiązany jest do rozliczenia podatku VAT według zasad obowiązujących w każdym z krajów, przez który odbywa się transport.

Należy w tym miejscu wskazać, iż każdy z krajów członkowskich Unii Europejskiej określa w odrębny sposób zasady obliczania i poboru podatku VAT. Zatem biorąc pod uwagę to, iż świadczenie przez podatnika usługi transportu drogowego osób, na terytorium państw członkowskich nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce, podatnik obowiązany jest rozliczyć podatek w każdym z krajów Unii według zasad tam obowiązujących.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika