Podatnik zwraca się z zapytaniem : 1. czy przychód uzyskany z najmu będzie podlegał opodatkowaniu (...)

Podatnik zwraca się z zapytaniem : 1. czy przychód uzyskany z najmu będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT? 2. czy w związku z tym zobowiązany jest do rozszerzenia działalności o wynajem lokalu ?3. czy taki wynajem stanowi odrębny od działalności przychód jako osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej? Zdaniem podatnika przychód z najmu nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Bowiem, że jako osoba fizyczna, wynajmując prywatny lokal nie związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, osobom fizycznym które w nim ją prowadzą, korzysta z tego tytułu i w tym przypadku z ogólnego zwolnienia z podatku od towarów i usług, tak jak każda osoba nie prowadząca działalności gospodarczej, a wynajmująca podobny lokal na działalność gospodarczą innych osób. Według podatnika dopiero po przekroczeniu kwoty obrotu określonej w ustawie zobowiązany będzie do zawiadomienia urzędu o jej przekroczeniu i objęcia tej czynności podatkiem od towarów i usług.

Stan faktyczny:

Podatnik poza prowadzoną działalnością gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zamierza wynająć część lokalu mieszkalnego, niezwiązanego z tą działalnością, osobom, które w tym lokalu prowadzić będą działalność gospodarczą.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Porady prawne

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 w/w ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne , wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza, o której mowa w art. 15 ust.2 cytowanej ustawy obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Wprawdzie przepis art. 43 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy określa, że zwolnieniu podlegają usługi wymienione w załączniku 4 do w/w ustawy , gdzie w poz. 4 wymieniono usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym, jednakże z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe. Powyższe oznacza, że usługi polegające na wynajmie lokali mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22 %.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 19 ust. 1, 4 i 5 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli jednak dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Dotyczy to również faktur za częściowe wykonanie usługi. W przypadku jednak świadczenia usług najmu lokalu na cele inne niż mieszkaniowe do określenia momentu powstania obowiązku podatkowego zastosowanie ma przepis art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze.

W świetle przywołanych przepisów stwierdzić należy, że świadczenie przez podatnika usług wymienionych w zapytaniu, w sposób ciągły dla celów zarobkowych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według 22 % stawki tego podatku.

Podnieść przy tym należy, że w przypadku rozpoczęcia w ciągu roku świadczenia usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 3 w/w ustawy przez czynnego podatnika podatku od towarów i usług do przychodu uzyskanego przez tego podatnika z tytułu najmu lokalu nie mają zastosowania przywołane przez niego przepisy art. 113 ust. 1 lub 9 w/w ustawy nawet w sytuacji, gdy przedmiot najmu nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika