Podatnik zwraca się z zapytaniem jaką stawkę podatku VAT powinien zastosować do świadczonych usług (...)

Podatnik zwraca się z zapytaniem jaką stawkę podatku VAT powinien zastosować do świadczonych usług .Zdaniem Podatnika usługa transportu towarów na terenie kraju opodatkowana jest stawką 22%, a poza granicami bez określenia stawki podatku.

Stan faktyczny:

Podatnik świadczy na terytorium Wspólnoty usługi transportu towarów na rzecz polskich firm.

Ocena prawna stanu faktycznego:

W myśl art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, w przypadku świadczenia usług transportowych miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy ?W przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej ?wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów?, miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust 3?.

Art. 28 ust 3 ustawy stanowi, że ?W przypadku jednak, gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer?

Dla wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów stosowane są zatem odmienne od zasady ogólnej regulacje dotyczące miejsca świadczenia, tym samym opodatkowania usług, a mianowicie miejscem świadczenia usług jest miejsce gdzie transport się rozpoczyna. Opodatkowaniu podlega wartość całej usługi transportu według stawki podatku VAT właściwej dla usług transportu w kraju rozpoczęcia transportu.

Jeżeli zatem transport rozpoczyna się w Polsce to w Polsce należy zapłacić podatek VAT od całej należności za usługę wg stawki 22%.

W sytuacji natomiast, gdy nabywca wewnątrzwspólnotowej usługi zarejestrowany jest dla potrzeb VAT w państwie członkowskim innym niż państwo rozpoczęcia transportu i poda swój numer identyfikacyjny dla potrzeb VAT nadany przez inny kraj niż ten, na terenie którego transport się rozpoczyna, to miejscem świadczenia będzie terytorium państwa, które wydało nabywcy ten numer.

Art. 28 ust 3 ustawy odnosi się zatem do sytuacji kiedy np. polski nabywca wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów, świadczonej przez podatnika podatku od wartości dodanej, poda swój numer identyfikacyjny dla potrzeb VAT nadany przez Polskę tj. inny kraj niż na terenie którego transport się rozpoczyna. W takim przypadku miejscem świadczenia ( opodatkowania ) usługi będzie Polska.

W takim stanie faktycznym, zgodnie z art. 17 ust 1 pkt 4 , ust 2 i 4 ustawy podatnikiem z tytułu importu usług jest usługobiorca .

Uwzględniając natomiast przedmiotowy stan faktyczny taki że podatnik na zlecenie polskiej firmy dokonuje transportu towarów na terenie Wspólnoty oraz prawny w zakresie miejsca świadczenia ( tym samym opodatkowania) wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów, w przypadku kiedy :

  1. podatnik dokonuje transportu towarów, który rozpoczyna się w Polsce i kończy w innym państwie członkowskim

? miejscem świadczenia usługi, zgodnie z art. 28 ust 1 ustawy jest Polska. Świadczący usługę transportu towarów zobowiązany jest zapłacić podatek VAT od całej należności za usługę wg stawki 22%.

  1. podatnik dokonuje transportu towarów, który rozpoczyna się np. w Niemczech a

kończy na terytorium np. Polski, firma Polska nie podała nr VAT nadanego w Polsce

? miejscem świadczenia usługi, zgodnie z art. 28 ust 1 ustawy jest terytorium Niemiec.

Świadczący usługę transportu towarów zobowiązany jest rozliczyć podatek VAT z tytułu wykonanej usługi na zasadach określonych w Niemczech .

  1. podatnik dokonuje transportu towarów, który rozpoczyna się w Polsce i kończy w innym państwie członkowskim
    • miejscem świadczenia usługi, zgodnie z art. 28 ust 1 ustawy jest Polska. Świadczący usługę transportu towarów zobowiązany jest zapłacić podatek VAT od całej należności za usługę wg stawki 22%.
  2. podatnik dokonuje transportu towarów, który rozpoczyna się np. w Niemczech a kończy na terytorium np. Polski, firma Polska nie podała nr VAT nadanego w Polsce
    • miejscem świadczenia usługi, zgodnie z art. 28 ust 1 ustawy jest terytorium Niemiec.

    Świadczący usługę transportu towarów zobowiązany jest rozliczyć podatek VAT z tytułu wykonanej usługi na zasadach określonych w Niemczech .
  3. podatnik dokonuje transportu towarów, który rozpoczyna się np. w Niemczech i kończy np. we Francji, firma polska podała swój numer NIP nadany w Polsce
    • miejscem świadczenia usługi, zgodnie z art. 28 ust 3 ustawy jest terytorium państwa , które wydało nabywcy numer tj. Polska.

    Z uwagi na brak możliwości zastosowania w niniejszym stanie faktycznym (obaj kontrahenci mają siedzibę w Polsce) przepisu art. 17 ust 1 pkt 4 ustawy tym samym opodatkowania tej czynności w ramach importu usług - świadczący usługę transportu towarów zobowiązany jest zapłacić podatek VAT w Polsce od całej należności za usługę wg stawki 22%.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika