Podatnik zwraca się z zapytaniem:1) Czy w przypadku posiadania korespondencji handlowej, zamówienia (...)

Podatnik zwraca się z zapytaniem:1) Czy w przypadku posiadania korespondencji handlowej, zamówienia szwedzkiego kontrahenta ze wskazaniem miejsca dostawy w Polsce do dalszego montażu oraz wyciągów bankowych stwierdzających dokonanie zapłaty przez szwedzką firmę, transakcję taką może uznać za dostawę wewnątrzwspólnotową i zastosować do niej preferencyjną (zerową ) stawkę podatku VAT?2) Jakie warunki należałoby spełnić, aby zakwalifikować taką sprzedaż jako dostawę wewnątrzwspólnotową?

Stan faktyczny w sprawie:

Podatnik podatku od towarów i usług wykonuje na zlecenie kontrahenta ze Szwecji, zarejestrowanego jako podatnik VAT-UE, detale z metalu. Fakturę za wyprodukowane wyroby z metalu Podatnik wystawia dla firmy szwedzkiej. Zgodnie z zaleceniem kontrahenta ze Szwecji detale dostarczane są do polskiego podatnika VAT-UE z siedzibą w Koszalinie. Następnie metalowe części są wmontowywane przez firmę z Koszalina do podzespołów produkowanych również na zlecenie tego samego szwedzkiego kontrahenta. Ostatecznie wykonane podzespoły są dostarczane do Szwecji.

Ocena prawna stanu faktycznego

Porady prawne

Zgodnie z art. 5 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z przepisami podatku od towarów i usług, obowiązującymi od 1 maja 2004r., podstawowa stawka podatku od towarów i usług dla dostaw towarów i świadczenia usług, zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy wynosi 22%.

Jednakże ustawodawca przewidział zastosowanie preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 0% m.in. dla:

? transakcji międzynarodowych, tj. dla eksportu towarów i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,

? świadczenia usług wymienionych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970),

w przypadku spełnienia przez podatnika warunków w nich wymienionych.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika wynika, iż dokonuje on dostawy towarów (detale z metalu) na rzecz kontrahenta ze Szwecji, zarejestrowanego dla potrzeb handlu wewnątrzwspólnotowego. Podatnik za w/w wyroby wystawia fakturę dla firmy szwedzkiej. Towary (detale z metalu) są bezpośrednio transportowane do kontrahenta z Koszalina. Metalowe części są wmontowywane przez firmę z Koszalina do podzespołów produkowanych również na zlecenie tego samego szwedzkiego kontrahenta. Następnie podzespoły są dostarczane do Szwecji.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8. Zatem wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów polega na wywozie z terytorium kraju (Polski) towarów w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ustawy, czyli dostawy towarów na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej na warunkach określonych w ustawie.

W świetle wyżej przytoczonych przepisów przedmiotowa transakcja dokonana przez podatnika ? dostawa metalowych części na rzecz kontrahenta ze Szwecji, zidentyfikowanego dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych, w sytuacji gdy części te przeznaczone są do wykonania na nich usług na terytorium Polski, a następnie do wywozu na terytorium Szwecji gotowych podzespołów ? nie stanowi wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w rozumieniu art. 13 ust. 1 ustawy. Nie został bowiem spełniony podstawowy warunek dla uznania dostawy towarów (metalowych części) za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, tj. podatnik nie wykonał dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska. Nie nastąpił wywóz przedmiotowych części na terytorium innego kraju członkowskiego niż Polska. Zatem w/w transakcja nie podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT 0%.

W zaistniałym stanie faktycznym, z uwagi na niewykonanie przez podatnika transakcji transgranicznych tj. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w rozumieniu art. 13 ust. 1 ustawy, dostawa towarów na rzecz kontrahenta z kraju członkowskiego innego niż Polska w przypadku gdy towary te nie są bezpośrednio wywożone poza granicę kraju, lecz wcześniej zostają poddane w Polsce usłudze przerobu, przetwarzania (montażu), stanowi dostawę krajową w rozumieniu art. 7 ustawy, opodatkowaną według stawek krajowych właściwych dla danego towaru.

Jednocześnie należy w tym miejscu wskazać, iż 19.10.2004r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 października 2004r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 2277), zwane dalej rozporządzeniem, w którym Minister Finansów na podstawie delegacji ustawowej zawartej w przepisie art. 41 ust. 16 ustawy przewidział m. in. zastosowanie preferencyjnej stawki podatku VAT 0% dla dostaw niektórych towarów i świadczenia niektórych usług, części tych dostaw lub części świadczenia usług.

I tak, zgodnie z przepisem § 7 a ust. 1 rozporządzenia, obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do towarów nabywanych przez podatnika podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanego na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, w przypadku gdy towary są przeznaczone do wykonania na nich usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy, na terytorium kraju, następnie do wywozu na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Ustawodawca w art. 27 ust.2 pkt 3 lit. d ustawy wymienia usługi wykonywane na ruchomym majątku rzeczowym.

W § 7 a ust. 2 rozporządzenia ustawodawca określił warunki, jakie obowiązany jest spełnić Podatnik, aby mógł zastosować do towarów, o których mowa w ust. 1 § 7 a rozporządzenia, preferencyjną stawkę podatku w wysokości 0%. I tak zastosowanie stawki 0% jest możliwe w przypadku, gdy podatnik dokonujący dostawy towarów:

  1. jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE i w zgłoszeniu rejestracyjnym zgłosił, że zamierza dokonywać wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów;
  2. przekaże nabyte przez podatnika podatku od wartości dodanej, towary podmiotowi, który wykonuje usługi, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy;
  3. wykaże w deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej za okres, w którym wystawił fakturę stwierdzająca dokonanie dostawy towarów, tę dostawę jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów;
  4. otrzyma zapłatę na rachunek bankowy w banku w terminie 60 dni od dnia wydania towaru; otrzymanie zapłaty w terminie późniejszym uprawnia podatnika do dokonania korekty kwoty podatku należnego;
  5. posiada dokumenty, z których wynika, że towary przekazywane podmiotowi, który wykonuje usługi, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy, zostaną po wykonaniu tych usług wywiezione z terytorium kraju

Zatem zgodnie z w/w przepisami rozporządzenia podatnik, który po dniu wejścia w życie rozporządzenia, tj. po 19.10.2004r., dokonując dostawy towarów na rzecz kontrahenta z innego państwa członkowskiego, zarejestrowanego dla potrzeb handlu wewnątrzwspólnotowego, ma prawo ? na podstawie § 7 a ust. 1 rozporządzenia ? w przypadku, gdy towary te są przeznaczone do wykonania na nich na terytorium Polski usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy, a następnie do wywozu na terytorium innego państwa członkowskiego, opodatkować dostawę tych części stawką podatku 0%, przy spełnieniu warunków określonych w § 7 a ust. 2 rozporządzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika