Czy podatek od towarów i usług naliczony w fakturach dotyczących zakupu części zamiennych oraz napraw (...)

Czy podatek od towarów i usług naliczony w fakturach dotyczących zakupu części zamiennych oraz napraw powyższego samochodu podlega odliczeniu od podatku należnego w sytuacji gdy:- kwota wydatku mieści się w limicie określonym w przepisach o podatku dochodowym oraz gdy- kwota wydatków jest wyższa od tego limitu?

Podatnik do wykonywania działalności gospodarczej używa samochód osobowy o ładowności do 500 kg, który nie jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Utrzymanie samochodu wymaga ponoszenia wydatków na zakup części zamiennych oraz licznych napraw, które często przekraczają limity ustanowione w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym część wydatków nie może być zaliczana do kosztów uzyskania przychodów.


Ocena prawna stanu faktycznego:


W świetle zapisu art. 19 ust. 1 i art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług pozostających w bezpośrednim związku ze sprzedażą opodatkowaną.

Wyjątek od tej zasady stanowią uregulowania art. 25 ust. 1 pkt 3 powołanej wyżej ustawy o podatku VAT stanowiącego, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Czyli prawo do obniżenia podatku należnego przysługuje podatnikowi w sytuacji gdy zakupione towary i usługi pozostają w bezpośrednim związku ze sprzedażą opodatkowaną a ponadto muszą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Kosztami uzyskania przychodu, zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r.) są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Przepis art. 23 ust. 1 pkt. 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, iż za koszty uzyskania przychodu nie uważa się części wydatków zaliczonych do kosztów, które poniesione zostały z tytułu używania dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika, nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w jakiej wydatki te przekraczają kwotę wynikającą z przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach, wydanych przez właściwego ministra, a który to przebieg wynika z ewidencji prowadzonej przez podatnika według ustalonego wzoru.

Jeżeli więc, wydatki związane z zakupem części zamiennych oraz bieżących napraw samochodu osobowego, nie stanowiącego majątku firmy, a wykorzystywanego do potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej, zalicza się do kosztów uzyskania przychodu, to podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług wynikającego z faktur potwierdzających dokonane zakupy, o ile oczywiście wydatki te związane są ze sprzedażą opodatkowaną tym podatkiem.

    Ponadto, mając na uwadze przepis art. 25 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku VAT, zgodnie z którym - przepis art. 25 ust. 1 pkt 3 nie dotyczy części wydatków, które nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z powodu przekroczenia norm w rozumieniu przepisów i podatku dochodowym, należy stwierdzić:
  • podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących wydatki na naprawy oraz zakup części zamiennych do samochodu osobowego używanego dla potrzeb działalności gospodarczej, nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych, może obniżać podatek należny bez względu na limity (normy) ustanowione w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika