W ocenie Podatnika spełnia on warunki określone w § 62 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 (...)

W ocenie Podatnika spełnia on warunki określone w § 62 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 z późn. zmianami) wobec powyższego ma prawo opodatkowania świadczonych usług stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0 %.
Ponadto zdaniem Podatnika ma on prawo, na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 08 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zmianami), do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług w pełnej wysokości, pomimo faktu, iż dochody z tytułu świadczonych usług zwolnione są od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stan faktyczny

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zawarła w imieniu Ministerstwa Infrastruktury umowę z firmą, na mocy której firma ta zarządza i nadzoruje budowę drogi krajowej. Realizacja tej umowy objęta jest programem ISPA, w ramach którego w/w inwestycja finansowana jest w 75 % z bezzwrotnej pomocy zagranicznej, a w 25 % ze środków budżetowych. Firma zawarła z Podatnikiem umowę podwykonawczą na świadczenie usług w zakresie pełnienia obowiązków inspektora ds. dróg. Podatnik jako konsultant bezpośrednio i osobiście realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy zagranicznej, nie zlecając powierzonych zadań innym podmiotom. Umowa została zarejestrowana przez Komitet Integracji Europejskiej.

Ocena prawna stanu faktycznego

Zgodnie z § 59 pkt 1 rozporządzenia Ministra finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 z późn. zmianami) stawki podatku wymienione w art. 18 ust. 1 i 2 ustawy (22 % i 7 %) obniża się do wysokości 0% dla towarów i usług, o których mowa w § 60 - § 65.

Z mocy § 62 ust. 1 w/w rozporządzenia obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do świadczenia usług nabywanych za środki finansowe z pomocy zagranicznej, o których mowa w § 15 ust. 3-5, jeżeli zawarta została pisemna umowa o świadczenie tych usług, zarejestrowana przez Komitet Integracji Europejskiej.

Stosownie do zapisu § 15 ust. 3-5 powyższego rozporządzenia za środki finansowe z pomocy zagranicznej uważa się:

  • bezzwrotne środki przekazane polskim podmiotom przez rządy państw obcych lub organizacje międzynarodowe udzielające pomocy na podstawie:

  • 1. umów zawartych z Rządem Rzeczypospolitej Polskiej
    2. jednostronnych deklaracji rządów i organizacji międzynarodowych udzielających pomocy,
  • bezzwrotne środki pochodzące ze wspólnego budżetu Unii Europejskiej, które zostały przekazane polskim podmiotom na sfinansowanie programów naukowo ? badawczych, realizowanych przez te jednostki w ramach Programów Ramowych Unii Europejskiej oraz środki przekazane w ramach innych programów Unii Europejskiej,
  • bezzwrotne środki pochodzące z budżetu Organizacji Traktatu Północno ? Atlantyckiego (NATO), przekazane na sfinansowanie programów badawczych, wykonywane przez polskie podmioty realizujące te programy w Rzeczypospolitej Polskiej.

Spełnienie przedstawionych wyżej warunków daje podatnikowi prawo do zastosowania obniżonej do wysokości 0 % stawki podatku od towarów i usług przy świadczeniu usług związanych z realizacja inwestycji objętej programem ISPA.

Jednakże nie można zastosować stawki podatku VAT w wysokości 0% w przypadku, gdy umowa zawarta z rządem Rzeczypospolitej Polskiej przewiduje możliwość finansowania podatków ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej. W tej sytuacji przepis § 62 ust. 1 w/w rozporządzenia nie ma zastosowania.

Natomiast zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993r. Nr 11, poz. 50 z późn. zmianami) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika