Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

21.3.2006

Jak należy opodatkować dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych - w odrębnym zeznaniu (...)

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego sygnatura: PI/2/415-1/06

Typ dokumentu:Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura:PI/2/415-1/06
Autor:Urząd Skarbowy w Słupsku
Słowa kluczowe: instrumenty finansowe kapitały pieniężne opodatkowanie dochodów papier wartościowy zbycie
Kategoria:
Pytanie podatnika:Jak należy opodatkować dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych - w odrębnym zeznaniu podatkowym PIT-38, czy też w zeznaniu PIT-36L łącznie z dochodami z działalności gospodarczej?

Strona 1 z 2

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 5, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.12.2005r. (uzupełnionego pismem złożonym w dniu 20.01.2006r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających, występujące w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu, i opłaca podatek dochodowy od osób fizycznych wg stawki liniowej 19%.

Pomimo, iż przedmiotem działalności gospodarczej podatnika nie jest inwestowanie w papiery wartościowe i pochodne instrumenty finansowe, w ramach zarządzania kapitałem uzyskanym z działalności gospodarczej, podatnik wpłaca środki z firmowego konta bankowego do Domu Maklerskiego, celem inwestowania w papiery wartościowe, lub przeznacza je na zakup bonów skarbowych; są to inwestycje krótkoterminowe. Ponadto podatnik korzysta z pochodnych instrumentów finansowych poprzez zawieranie z bankiem transakcji typu FORWARD dot. zakupu walut, zabezpieczających firmę przed niekorzystnymi zmianami kursów EURO, ponieważ prowadzi liczne operacje handlowe z kontrahentami w w/w walucie.

Po zakończeniu 2004r. podatnik mimo, iż transakcje były zawierane przez podmiot gospodarczy, prowadzony przez osobę fizyczną, otrzymał imienne informacje PIT-8C, w których określono przychody oraz dochód z tytułu zbycia papierów wartościowych oraz zawartych transakcji terminowych typu FORWARD.

Podatnik pyta, czy w/w dochód winien być wykazany w odrębnym zeznaniu podatkowym PIT-38, czy też w zeznaniu PIT-36L łącznie z dochodami z działalności gospodarczej.

Podatnik uważa, że dochody z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających (transakcje typu FORWARD) następują w ramach wykonywanej działalności, (pomimo, iż inwestowanie w papiery wartościowe nie stanowi przedmiotu działalności jego firmy) i w związku z tym winny być ewidencjonowane w księgach rachunkowych i wykazane w zeznaniu podatkowym, łącznie z dochodami z działalności gospodarczej.

Do przedstawionego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy:

Przepisy art. 17 ust. 1 pkt 6 lit 'a' i pkt 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) stanowią, iż za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych i z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.

<>

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 5
  • 0
  • 7
  • 5
  • osób

Opinie naszych klientów

  • AGNIESZKA

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Uprzejmnie dziękuję za udzielenie mi profesjonalnej porady prawnej wraz z wniskiem do sądu, jestem w pełni zadowolona i rozwiały mi się wszystkie wątpliwości. Będę korzystała dalej z Państa usług . Pozdrawiam, z wyrazami szacunka. A. Leszczyńska
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziękuję Państwu za pomoc.Rzetelna,fachowa porada.Z poważaniem Jolanta Jankowska
  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !
  • Izabela

    ocena usługi:

    Witam profesjonalna szybka rzetelna porada polecam życzę powodzenia zespołowi e-prawnik.pl Izabela
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa,wyczerpująca i przystępnie napisana opinia . Polecam!
  • Emilia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za wyczerpującą i konkretną poradę, która upewniła mnie w moich racjach dotyczących odsetek ustawowych od przeterminowanego czynszu. Wasza opinia jest mi bardzo pomocna w argumentacji z pracownikiem administracji. Na pewno skorzystam z dalszej pomocy. Pozdrawiam, z wyrazami szacunku..
  • Nina

    ocena usługi:

    Opinia została sporzadzona profesjonalnie i w terminie. Cena przystępna w stosunku do jakości. Polecam. Nina Kania
  • elwira11

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalna opinie, fachowa kancelaria, na pełno skorzystam jeszcze nie raz. Z wyrazami szacunku Elwira S.
  • JOZEF MOSKAL

    ocena usługi:

  • hokagena

    ocena usługi:

    Chciałabym podziękować za otrzymane opinie ,porady i wnioski do sądu w sprawie zasiłku macierzyńskiego mojej córki. Sprawę po roku dzięki Waszej pomocy wygraliśmy. ZUS wypłacił córce wszystkie zaległe świadczenia i to z odsetkami . Jestem ogromne wdzięczna za pomoc i profesjonalne załatwienie sprawy. Jesteście wspaniali. Nie wiem gdzie mogę zamiescic moja opinie dlatego pisze w ten sposób
  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Jestem pod dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi. Opinia jest profesjonalna , rzeczowa i konkretna udzielona w spsób przejzysty i czytelny. Bardzo solidna Kancelaria, fachowa wiedza. Bardzo dziękuję Państwu za pomoc i szybką odpowiedź. Będę korzystala dalej z Panstwa usługi i polecala wszystkim Z wyrazami szacunku. A. Leszczyńska
  • Marcin

    ocena usługi:

    Dziękuję, opinia potwierdziła się w 100%
  • Marcin

    ocena usługi:

    Bardzo profesjonalne i pomocne opracowanie.
  • dorotastyczynska

    ocena usługi:

  • Władysław

    ocena usługi:

    Bardzo rozbudowana profesjonalna opinia. Więcej niż oczekiwałem. Polecam.
  • Izabela

    ocena usługi:

    Opinia okazała się bardzo przydatna.

Porady prawne

  • Rozliczenie roczne podatku od zysków giełdowych

    W bieżącym roku zdarzyło mi się "zagrać" na giełdzie z symbolicznym sukcesem. W Urzędzie Skarbowym dowiedziałem się, że rozliczenia podatku dochodowego od tego zysku (...)

  • Opodatkowanie dochodów giełdowych

    Pan X ma rachunek maklerski. W roku podatkowym zarobił na akcjach pewna kwotę pieniędzy. Otrzymuje od biura maklerskiego informacje o tym zarobku, następnie wypełnia (...)

  • Odliczenie ubezpieczenia zdrowotnego

    Prowadzę dzialaność gospodarczą z wybranym liniowym sposobem opodatkowania. Jednocześnie jestem zatrudiony na pełen etat i to jest moje głowne źródło przychodu. (...)

  • Obowiązek złożenia zeznania PIT-38

    W ubiegłym roku osiągnąłem przychód ze sprzedaży papierów wartościowych; powyższa transakcja była zrealizowana ze stratą. Czy pomimo tego ze nie osiągnąłem dochodu, (...)

  • Opodatkowanie dochodu z akcji

    W roku 2004 zakupiłam akcje, z których uzyskałam dochód 7000 zł. Proszę o informację, czy dochód ten można łączyć z dochodem z działalności gospodarczej i z (...)

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane