Czy można dokonać odliczenia odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup nowo wybudowanego spółdzielczego (...)

Czy można dokonać odliczenia odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup nowo wybudowanego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w sytuacji, gdy przychód ze sprzedaży nieruchomości zostanie przeznaczony na remont i modernizację lokalu mieszkalnego?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy a dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatników z dnia 06.03.2007r. (wpływ do tut. Urzędu 07.03.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie odliczenia od podstawy obliczenia podatku odsetek od kredytu uzyskanego na zakup lokalu mieszkalnego od spółdzielni mieszkaniowej w przypadku, gdy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości-zgodnie ze złożonym oświadczeniem - zostanie wydatkowany na remont i modernizację lokalu mieszkalnego.

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnicy w 2005r. zaciągnęli kredyt mieszkaniowy na zakup w spółdzielni mieszkaniowej nowego mieszkania, którego budowa została zakończona w 2006r. Ww. nie dokonywali odliczeń z tytułu ?dużej ulgi budowlanej? w zeznaniach podatkowych.

Wnioskodawcy w przedmiotowym wniosku zwracają się z zapytaniem, czy w opisanej sytuacji mogą skorzystać z ulgi odsetkowej, w przypadku gdy po sprzedaży w 2005r. nieruchomości złożyli stosowne oświadczenie, iż środki uzyskane z przedmiotowej sprzedaży zostaną wydatkowane na remont i modernizację lokalu mieszkalnego.

Zdaniem wnioskodawców na podstawie art. 26 b ust. 2 pkt 7 lit. f ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych odliczenie wydatków na spłatę odsetek od kredytu stosuje się, jeżeli podatnik nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu.

Ww. wyrażają stanowisko, iż przysługuje im odliczenie od dochodu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu w zeznaniach o wysokości dochodów osiągniętych w 2005r i 2006r., ponieważ nie dokonywali odliczeń w latach poprzednich z tytułu tzw. ?dużej ulgi mieszkaniowej? a w złożonym oświadczeniu dotyczącym uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia, deklarowali, iż ww. przychód ze sprzedaży przeznaczą na remont i modernizację lokalu mieszkalnego.

Tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy prawa podatkowego:

Stosownie do treści art. 26 b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 01 stycznia 2004r. - zmiana wprowadzona Ustawą z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003 Nr 202, poz. 1956) od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 odlicza się - z zastrzeżeniem ust. 2-4 - faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1 na finansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych związanych z:

  1. budową budynku mieszkalnego,
  2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku,
  3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
  4. nadbudową lub rozbudową budynku na cle mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Zasady i warunki dokonania odliczeń wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego zawiera art. 26 b ust. 2-9 cyt. ustawy z dnia 26 lipca 1991r. (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zgodnie z którym odliczenie przysługuje, jeżeli:

  • kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 01 stycznia 2002r.,
  • kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek),a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wyżej wymienionych,
  • inwestycja dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, w razie braku takiego planu-określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,
  • inwestycja została zakończona przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę w rozumieniu prawa budowlanego, a zakończenie inwestycji nastąpiło nie wcześniej niż w 2002r. i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania -zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku.

Warunek ten nie dotyczy wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na wniesienie wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy, albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Ponadto odliczenie przysługuje, jeżeli odsetki od zaciągniętego kredytu (pożyczki) zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot udzielający kredyt, nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba, że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku, nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Jednocześnie, zgodnie z treścią art. 26 b ust. 2 pkt 7 ustawy z prawa do odliczenia od dochodu odsetek od kredytu, zaciągniętego na realizacje celów mieszkaniowych wyłączeni zostali podatnicy, którzy w latach wcześniejszych korzystali (lub korzystają na zasadzie kontynuacji) z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na:

  • zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
  • budowę budynku mieszkalnego,
  • wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,
  • zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
  • nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
  • przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,
  • systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, określonych w odrębnych przepisach.

W świetle powyższych przepisów każde odliczenie z tytułu wydatków mieszkaniowych (z wyjątkiem ulgi na remont i modernizację) dokonane przez podatników w latach 1992-2001 powoduje utratę prawa do odliczenia odsetek od kredytu zaciągniętego na realizację celów mieszkaniowych.

Odliczenia odsetek można dokonać najwcześniej w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym została zakończona dana inwestycja.

Nie oznacza to jednak, iż odsetki zapłacone do tego czasu nie podlegają odliczeniu. Odsetki zapłacone przed rokiem, w którym inwestycja została ukończona, mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku za rok podatkowy, za który podatnik po raz pierwszy odlicza odsetki oraz w zeznaniu składanym za rok następny. W tym przypadku odliczeniu podlega wyłącznie różnica pomiędzy sumą odsetek przypadających do odliczenia a kwot odsetek faktycznie odliczonych w roku, w którym podatnik dokonał pierwszego odliczenia.

Ww. odsetki mogą być odliczane w dwóch kolejnych składanych zeznaniach podatkowych, przy czym pierwsze zeznanie dotyczyć musi roku podatkowego, w którym inwestycja została zakończona.

Uprawnienie dla dokonania odliczenia od podstawy obliczenia podatku wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego jest przywilejem, z którego podatnicy mogą skorzystać jedynie w warunkach określonych w art. 26 b ust. 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych przez ustawodawcę powoduje, że podatnik traci możliwość skorzystania z przedmiotowego odliczenia.

Z przedstawionego we wniosku z dnia 07 marca 2007r. stanu wynika, że w lipcu 2005r. podatnicy zaciągnęli kredyt na zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, które zostało oddane do użytkowania w sierpniu 2006r. Odsetki od kredytu były spłacane od 2005r.

W latach 1992-2005r. podatnicy nie dokonywali żadnych odliczeń z tytułu wydatków poniesionych z tytułu dużej ulgi budowlanej.

W tym stanie faktycznym i prawnym sprawy należy stwierdzić, iż małżonkowie spełnili warunki określone w art. 26 b ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tym samym od podstawy obliczenia podatku w 2006r. przysługuje im odliczenie z tytułu ponoszonych w latach 2005-2006 wydatków na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na sfinansowanie zakupu lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej.

W 2005r. ww. dokonali sprzedaży nieruchomości niezabudowanej (przed upływem 5 lat od jej nabycia), składając w urzędzie skarbowym stosowne oświadczenie, iż przychód uzyskany z tej sprzedaży przeznaczą na remont i modernizacje lokalu mieszkalnego.

Należy zauważyć, iż złożenie oświadczenia przez ww. na podstawie art. 28 ust. 2 a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych o przeznaczeniu środków ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe (w tym przypadku na remont i modernizacje lokalu mieszkalnego) nie ma wpływu na odliczenie z tytułu ulgi odsetkowej.

Ponadto zgodnie z art. 21 ust. 2a cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepis ust. 1 pkt 32 lit. e nie ma zastosowania do podatników, którzy odsetki od kredytu lub pożyczki odliczali lub odliczają na podstawie art. 26 b ww. ustawy opdof, tj. wydatki odliczone od dochodu na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup przedmiotowego prawa do lokalu mieszkalnego uniemożliwiają pomniejszenie przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika