Czy przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia poniesionych wydatków na spłatę odsetek od kredytu (...)

Czy przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia poniesionych wydatków na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na sfinansowanie remontu własnego lokalu mieszkalnego?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy a dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 29.03.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie odliczenia odsetek od kredytu zaciągniętego na remont własnego lokalu mieszkalnego

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W 2006r. podatniczka wykonała w swoim mieszkaniu odkupionym od Gminy w 2001r. remont. Na ten cel otrzymała pożyczkę mieszkaniową z zakładu pracy w kwocie 2000zł oraz wzięła kredyt w banku 3000zł. Mąż podatniczki również wziął kredyt w banku w kwocie 4000zł. Od kredytu podatniczka zapłaciła odsetki 434,31zł, natomiast mąż 586,30zł. Razem małżonkowie zapłacili odsetki w kwocie 1020,61zł. Podatniczka uważa, że może odliczyć spłatę odsetek od kredytu w zeznaniu podatkowym.

Tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy prawa podatkowego:

Zgodnie z art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 1 stycznia 2007r., od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

  1. budową budynku mieszkalnego, albo
  2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
  3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
  4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku mieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Zatem przedmiotem odliczenia od podstawy obliczenia podatku są faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji służącej zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Zawarta z kredytodawcą umowa musi być tak sformułowana, aby wynikało z niej, że dotyczy jednej z inwestycji wymienionych w art. 26b ust. 1 pkt 1-4 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Katalog tych inwestycji, które uznaje się za ?służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika? nie obejmuje wydatków na remont i modernizację własnego lokalu mieszkalnego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że małżonkowie ponieśli wydatki na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na sfinansowanie wydatków na remont własnego lokalu mieszkalnego.

Reasumując w świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego, poniesione przez małżonków wydatki na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na sfinansowanie remontu własnego lokalu mieszkalnego, nie podlegają odliczeniu od podstawy obliczenia podatku w zeznaniu rocznym.

Ponadto tutejszy organ podatkowy informuje, że może Pani odzyskać część wydatków poniesionych na remont lokalu mieszkalnego, jeżeli w okresie od dnia 1 maja 2004r. do dnia 31 grudnia 2007r. poniosła Pani wydatki na zakup materiałów budowlanych, na które po dniu 30 kwietnia 2004r. wzrosła stawka podatku VAT z 7% na 22% i zostały spełnione wszystkie warunki określone w ustawie z dnia 29 sierpnia 2005r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika