Kiedy i w jakiej wysokości zapłacić podatek od dochodu uzyskanego ze sprzedaży akcji pracowniczych?

Kiedy i w jakiej wysokości zapłacić podatek od dochodu uzyskanego ze sprzedaży akcji pracowniczych?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 24.02.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania dochodu uzyskanego w 2005r. z tytułu sprzedaży akcji,

stwierdzam, że:

Porady prawne

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Podatnik będąc pracownikiem Telekomunikacji Polskiej S.A. w dniu 23.09.1999r. otrzymał od Skarbu Państwa 1560 akcji. Otrzymane akcje podatnik sprzedał w dniu 11.02.2005r. za kwotę 32.431,48 zł.

Zdaniem Podatnika z tytułu sprzedaży akcji uzyskany dochód podlega opodatkowaniu według stawki 19%.

Tut. organ podatkowy stwierdza, że do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy prawa podatkowego:

W myśl przepisów art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c). Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit.a cyt. wyżej ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Zgodnie z art. 30b ust. 1 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Natomiast zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych kosztem uzyskania przychodu są wydatki poniesione na ich objęcie lub nabycie.

Dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych określonych w art. 27 oraz z dochodami z działalności gospodarczej opodatkowanymi 19% podatkiem liniowym, o którym mowa w art. 30c w/w ustawy.

Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w odrębnym zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i obliczyć należny podatek dochodowy.

Zatem, jeżeli sprzedaż akcji nastąpiła w roku 2005, dochód uzyskany z tego tytułu uwzględnia się w odrębnym zeznaniu podatkowym PIT-38, które należy złożyć po zakończeniu roku podatkowego do dnia 30 kwietnia 2006r. i w tym samym terminie wpłacić obliczony należny podatek dochodowy w wysokości 19% uzyskanego dochodu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika