W związku z przeprowadzką z Wielkiej Brytanii do Polski otrzymywana emerytura jest opodatkowana dwukrotnie (...)

W związku z przeprowadzką z Wielkiej Brytanii do Polski otrzymywana emerytura jest opodatkowana dwukrotnie w Wielkiej Brytanii i w Polsce. Gdzie powinien być pobierany podatek dochodowy od emerytury wypłacanej z Wielkiej Brytanii osobie zamieszkującej na stałe w Polsce. Moim zdaniem nie powinno być dwukrotnego opodatkowania.

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późń. zm.), w związku z zapytaniem z dnia 08.09.2003 r. skierowanym do Biura Rent i Emerytur Zagranicznych ZUS dot. opodatkowania emerytury otrzymywanej z Wielkiej Brytanii wyjaśniam: Podstawową zasadą ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osóbfizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z póżń. zm.) jest powszechność opodatkowania. Zgodnie z art. 3 ust. 1 tej ustawy, osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Porady prawne

O tym, czy emerytura przekazana z zagranicy osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce, decydują posta-nowienia dwustronnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 umowy z dnia 16.12.1976r. między Rządami Polski i Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii (Dz.U. z 1978 r. Nr 7, poz. 20) emerytury i inne podobne wynagrodzenia z tytułu poprzedniej pracy najemnej, wypłacane osobie zamieszkałej w jednym Umawiającym się Państwie (w tym przypadku - w Polsce) oraz jakakolwiek renta wypłacana tej osobie mogą być opodatkowane tylko w tym Państwie.

Zatem otrzymywana przez Pana emerytura z Wielkiej Brytanii powinna podlegać opodatkowaniu w Polsce. Jeżeli od otrzymywanej przez Pana emerytury pobierany jest dwukrotnie podatek, raz w Wielkiej Brytanii i drugi raz w Polsce, na podstawie art. 25 w/w umowy może Pan wystapić do Ministerstwa Finansów z wnioskiem o uregulowanie poboru podatku zgodnie z postanowieniami tej umowy, po przedstwieniu dokumentów stwierdzających pobranie podatku w Wielkiej Brytanii.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika