Jaką stawkę podatku od towarów i usług sklasyfikowanych do PKWiU 75.22.1 - ,,usługi w dziedzinie (...)

Jaką stawkę podatku od towarów i usług sklasyfikowanych do PKWiU 75.22.1 - ,,usługi w dziedzinie obrony narodowej''?

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku działając na podstawie:

- art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),

w związku z naruszeniem prawa zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Słupsku z dnia 03 stycznia 2007r. znak PIII/2/443-37/06/07, w sprawie stawki podatku od towarów i usług do usług stołówkowych świadczonych dla żołnierzy objętych obowiązkiem służby wojskowej oraz pracowników w jednostce wojskowej, zaklasyfikowanych do symbolu PKWiU 75.22.1 ? ?usługi w dziedzinie obrony narodowej?.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 11.12.2006r., Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Słupsku z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie stawki podatku od towarów i usług do usług stołówkowych świadczonych dla żołnierzy objętych obowiązkiem służby wojskowej oraz pracowników w jednostce wojskowej, zaklasyfikowanych do symbolu PKWiU 75.22.1 ? ?usługi w dziedzinie obrony narodowej.

W złożonym wniosku Podatnik wskazał, że sprzedaż posiłków w jednostce wojskowej odbywa się na następujących zasadach:

  • posiłki odprzedawane są w tzw. ?punkcie wydawania kadry?, który jest stołówką o charakterze zamkniętym, niedostępną dla osób spoza wojska;
  • posiłki odprzedaje się po kosztach zakupu produktów spożywczych bez dodawania marży, kosztów produkcji posiłków i innych kosztów;
  • w punkcie żywienia nie ma karty dań ? w ramach posiłków serwuje się jeden zestaw dań;
  • w punkcie żywienia kadry prowadzone jest żywienie całodzienne, a także konsument ma prawo wyboru wykupu poszczególnych posiłków;
  • w punkcie żywienia kadry, równolegle do odprzedaży posiłków żołnierzom zawodowym i pracownikom cywilnym wydaje się identyczne posiłki, ale nieodpłatnie (na podstawie odrębnych przepisów).

W piśmie z dnia 19.12.2006r. Strona podała, iż posiłki odprzedawane są następującym grupom żołnierzy:

  • żołnierzom i pracownikom cywilnym wojska jednostki wojskowej,
  • żołnierzom i pracownikom wojska innych jednostek wojskowych oraz instytucji Ministerstwa Obrony Narodowej oddelegowanych do Wnioskodawcy (oddelegowanie polega na przebywaniu w jednostce w określonym czasie, wykonywaniu w tym czasie poleceń i rozkazów nałożonych oraz wydanych przez osoby funkcyjne z jednostki, do której osoba jest oddelegowana, korzystają z zaopatrzenia finansowanego w jednostkach, z których przybyli oraz z zaopatrzenia żywnościowego jednostki, do której zostali oddelegowani),
  • żołnierzom i pracownikom wojska innych jednostek wojskowych oraz instytucji Ministerstwa Obrony Narodowej wykonującym obowiązki w jednostce, ale niepodlegającym pod względem służbowym osobom funkcyjnym.

Podatnik do wniosku załączył pismo Urzędu Statystycznego w Łodzi Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych znak: OK-5672/KU-5497/2006, z którego wynika, iż świadczona przez Jednostkę usługa mieści się w grupowaniu:

  • prowadzenie stołówki w jednostce wojskowej przez personel jednostki dla żołnierzy objętych obowiązkiem służby wojskowej oraz pracowników jednostki (w tym cywilnych) pod warunkiem, że stołówka nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, a prowadzenie jej jest ściśle związane z działalnością jednostki ? PKWiU 75.22.1 ? ?usługi w dziedzinie obrony narodowej?.

Zdaniem Podatnika usługi w dziedzinie obrony narodowej o symbolu PKWiU 75.22.1 podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Postanowieniem nr PIII/2/443-37/06/07 z dnia 03 stycznia 2007r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Słupsku stwierdził, iż stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego. W uzasadnieniu postanowienia wskazano, iż świadczone przez Podatnika usługi stołówkowe dla żołnierzy objętych obowiązkiem służby wojskowej oraz pracowników jednostki (w tym cywilnych) zaliczone do grupowania PKWiU ex 75, - są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie cyt. art. 43 ust. 1 pkt 1 i poz. 6 załącznika Nr 4 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, pod warunkiem, że Podatnik prawidłowo zaklasyfikował świadczone usługi do ww. PKWiU.

Dyrektor Izby Skarbowej po weryfikacji przedmiotowego postanowienia stwierdza, co następuje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług ( dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 w/w ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Stosownie zaś do treści art. 8 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1) w/w ustawy zwalnia się od podatku od towarów i usług świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 6 powyższego załącznika wymienione są usługi o symbolu PKWiU ex 75 w zakresie administracji publicznej, obrony narodowej, obowiązkowych ubezpieczeń społecznych ? wyłącznie usługi w zakresie obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

Ustawodawca wskazał tu, iż zwolnienie dotyczy jedynie usług w zakresie obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (PKWiU 75.3), nie zaś całej grupy o symbolu 75. W tym miejscu tut. Organ zauważa, iż symbol ex oznacza, że zwolnienie dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania.

W związku z powyższym oraz mając na uwadze stan faktyczny stwierdzić należy, iż usługi stołówkowe świadczone dla żołnierzy objętych obowiązkiem służby wojskowej oraz pracowników w jednostce wojskowej, zaklasyfikowane do symbolu PKWiU 75.22.1 ? ?usługi w dziedzinie obrony narodowej? nie korzystają ze zwolnienia przedmiotowego i podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 22%.

W ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku, w świetle obowiązujących przepisów rozstrzygnięcie zawarte w postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego w Słupsku z dnia 03.01.2007r. znak PIII/2/443-37/06/07, w sprawie stawki podatku od towarów i usług do usług stołówkowych świadczonych dla żołnierzy objętych obowiązkiem służby wojskowej oraz pracowników w jednostce wojskowej, zaklasyfikowanych do symbolu PKWiU 75.22.1 ? ?usługi w dziedzinie obrony narodowej? jest nieprawidłowe.

Takie działanie obliguje organ II instancji do podjęcia rozstrzygnięcia w oparciu o art. 14b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa. Zgodnie, bowiem z art. 14b § 2 w/w ustawy interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5. W myśl § 5 pkt 2 cyt. ustawy organ odwoławczy z urzędu w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli postanowienie rażąco narusza prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w tym także, jeżeli niezgodność z prawem jest wynikiem zmiany przepisów.

W świetle powyższego postanowiono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika